Chroń dziecko latem

Dziecko, Zdrowie i pielęgnacja

Chroń dziecko latem

Wszyscy, a właściwie prawie wszyscy wiemy o konieczności ochrony delikatnej skóry dziecka przed promieniowaniem UV. Pamiętamy o aplikacji kremów z filtrem, przewiewnej odzieży i okularach przeciwsłonecznych. To “prawie” dotyczy nielicznych rodziców.

Z jedną taką mamą spotkałam się jakieś dwa tygodnie temu w aptece. Przyszła prosić o poradę, gdyż jej dwutygodniowy synek poparzył sobie nóżki podczas spaceru. I choć owa mama zarzekała się, że zna zasady pielęgnacji skóry dziecka latem, to starała się spacerować w zacienionych miejscach i nie spodziewała się takiego efektu. Prawda jest taka, że u dzieci zmiany chorobowe przy tej samej ekspozycji na słońce mogą być znacznie bardziej nasilone jak u dorosłych. Ważna jest więc codzienna profilaktyka. Okazuje się, że można bezpiecznie chronić dziecko nawet podczas kąpieli! o tych patentach jednak za chwilę.

Unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV jest ważne dla wszystkich grup wiekowych, jednakże w przypadku dzieci powinno być w szczególności przestrzegane ze względu na budowę ich ciała. W skórze dzieci komórki macierzyste znajdują się bowiem bliżej powierzchni skóry, w porównaniu do osób dorosłych, co sprawia, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Udowodniono też, że nadmierna ekspozycja na słońce w młodym wieku, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszych latach.

lato z lassig

Krem z filtrem.

Fotoprotekcja, czyli ograniczanie dostępu promieniowania polega między innymi na stosowaniu miejscowych preparatów przeciwsłonecznych tzn. kosmetyków zawierających aktywne składniki promienioochronne zwanych filtrami. Stosuje się filtry chemiczne i mineralne. Czym się różnią?

Filtry chemiczne wnikają w powierzchowne warstwy naskórka. Są cząsteczkami o pierścieniu aromatycznym mającymi grupę karbonylową, które izomeryzując, pochłaniają energię promieniowania. Do powszechnie stosowanych w kosmetykach filtrów chemicznych należą: PABA (kwas paraaminobenzoesowy) i estry PABA, cynamoniany i substancje nowej generacji: arobenzony (parsol), pochodne kamfory (mexoryl), benzotriazole (tinosorb). Wchodzą one w skład preparatów przeciwsłonecznych o udowodnionej klinicznie sile działania i dużym profilu bezpieczeństwa. Jednak… mogą przenikać przez naskórek do krwioobiegu oraz rozkładać się do innych, niekoniecznie pożądanych związków o nieprzebadanym działaniu. Dlatego też unika się ich w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Filtry mineralne (fizyczne) nie wnikają w głąb skóry, tworząc na jej powierzchni film ochronny. Odbijają i rozpraszają promieniowanie. Uznanymi i stosowanymi protektorami fizycznymi są: tlenek cynku, dwutlenek tytanu i tlenek żelaza.

lassig polska

Kosmetyki fotoochronne przeznaczone dla dzieci zawierają (a przynajmniej powinny zawierać) filtry mineralne. Są one bezpieczniejsze- substancje czynne są cząsteczkami chemicznie obojętnymi, więc niosą znikome ryzyko alergizacji i miejscowego drażnienia. Nie wnikają w głąb skóry (chyba, że mają bardzo duży stopień mikronizacji co nie powinno mieć miejsca w filtrach przeznaczonych dla dzieci). Jednak w przypadku filtrów mineralnych ochrona jest słabsza i mogą pozostawiać białą warstwę, brudzić ubranie. Dodatkowo dzieci powinny być posmarowane kremem co najmniej SPF 30, na 15–30 minut przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Kremy z filtrem powinny być aplikowane powtórnie po każdym myciu, kąpieli bądź obfitym poceniu się. Mój faworyt w tej kwestii to krem Pharmaceris- 100% filtrów mineralnych. Bardzo lubię też Babydream- mam zaufanie do tej marki.

jaki krem z filtrem dla dziecka

Ochrona podczas kąpieli.

Droga mamo, bawełniana koszulka nie stanowi ochrony przeciwsłonecznej! Tylko specjalne materiały, wyposażone w filtry UV, mogą zapobiegać poparzeniu skóry maluszka.

Obecnie dostępne są już kostiumy kąpielowe dla dzieci, które to nie tylko świetnie wyglądają ale też stanowią ochronę przeciwsłoneczną ze względu na filtr UV 50+. Nie zwalnia to jednak z obowiązku stosowania kremów z filtrem (szczególnie odsłoniętych części ciała) ale zdecydowanie daje bezpieczeństwo podczas kilkugodzinnej zabawy w wodzie. Taki kostium kąpielowy, a w naszym przypadku szorty to też praktyczność- wbudowana pielucha zapobiega przykrym niespodziankom. Kąpiel w koszulce zapewnia ochronę przez cały okres zabawy. Rewelacyjna jest też czapka- duży daszek i osłona na kark zapobiega oparzeniom. Wyjazd na zagraniczne wakacje? Tylko z takim sprzętem! Nowoczesny design ucieszy najbardziej wymagające oko. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie! Zabawa kolorami i wzorami, szorty, slipy dla chłopców i piękne kostiumy dla dziewczynek. CUDO! Zestawy kąpielowe do obejrzenia TUTAJ a do kupienia TUTAJ .

Sandałki TUTAJ

marka lassig dla dzieci

Dbaj szczególnie o ochronę dzieci, stosuj specjalnie dla nich przygotowane kosmetyki. Ubieraj je adekwatnie do pogody. Pamiętaj o właściwej ochronie podczas kąpieli. Zabezpieczenie skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania jest ważne od dzieciństwa.

wyjazd z dzieckiem

3 komentarze

  1. Elka

    19 sierpnia 2017 at 21:47

    Nie stosuję kremów przeciwsłonecznych u dzieci. Znalazłam naturalny sposób na zapobieganie oparzeniom słonecznym. Jest nim olej z pestek malin. Jest bezpieczny dla dziecka.

  2. My Tummy

    24 lipca 2017 at 12:12

    Często mamy zapominają o właściwej ochronie – np. kupują czapeczki niezakrywające uszek i może być problem. Świetny i potrzebny artykuł!

  3. MissDronio

    21 lipca 2017 at 11:14

    Dzięki za poradę, sama dla siebie nie pamiętam o kremie i przez to mam poparzone przedramiona!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *