Czy podawać dziecku tran??

Zdrowie i pielęgnacja

Czy podawać dziecku tran??

Ostatnio zdałam sobie sprawę, że nie wszystkie mamy wiedzą czym właściwie jest tran i po co suplementuje się go dzieciom. Kiedyś kojarzony z nieprzyjemną, rybią wonią specyfik, obecnie dostępny w wielu postaciach i smakach. Co ma takiego w składzie i jak wpływa na organizm?

Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy to zauważono, że u mieszkańców z rejonów polarnych rzadziej występują choroby układu krążenia i zakażenia infekcyjne. Okazało się wówczas, że odpowiada za to dieta owych ludzi, a właściwie codzienne spożywanie ryb morskich i znacznych ilości rybich tłuszczy.

Polska należy do krajów, w których dieta jest bardzo uboga w ryby- zarówno dorośli, jak i dzieci jedzą zdecydowanie za mało ryb.

po co dziecku tran

CZYM JEST TRAN? To wielonienasycone oleje z ryb, inaczej kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentanowy (EPA) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Kwasy te nie podlegają syntezie w organizmie człowieka i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

JAKIE KORZYŚCI DAJE SPOŻYWANIE TRANU?

Kwasy omega-3 są bardzo ważne dla organizmu ludzkiego:

  • DHA jest szczególnie istotny w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu (kora mózgowa zbudowana jest w około 60% z DHA) oraz do budowy tak zwanych neurotransmiterów.
     DHA odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego, zachodzącym podczas życia płodowego i we wczesnym dzieciństwie. Największy przyrost DHA w mózgu obserwuje się w okresie życia płodowego i przez pierwsze dwa lata życia dziecka. Dodając DHA do codziennego jadłospisu, można korzystnie wpłynąć na swoje samopoczucie i zdrowie oraz na prawidłowy rozwój naszego dziecka. Zbyt niski poziom DHA w diecie kobiet powoduje skrócenie trwania ciąży i niską masę urodzeniową dzieci. 
  • Niedobór DHA u niemowląt przyczynia się także do obniżenia ostrości widzenia i zdolności uczenia się w wieku późniejszym, a w ekstremalnych przypadkach może zaburzać proces mielinizacji komórek nerwowych i sprzyjać powstawaniu pewnych niedorozwojów umysłowych,

jaki tran dla dziecka

  • EPA warunkuje prawidłową syntezę eikozanoidów (prostaglandyny, prostacykliny, leukotrieny i tromboksany); są to aktywnie biologicznie cząsteczki, zwane hormonami tkankowymi, uwalniane z błon komórkowych, które z kolei są zbudowane z fosfolipidów. Eikozanoidy są odpowiedzialne za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, powstrzymują rozwój nowotworów oraz wpływają na kurczliwość naczyń krwionośnych. Są one konieczne w prawidłowym rozwoju organizmu oraz utrzymaniu przez całe życie dobrego stanu zdrowia. Wchodzą nie tylko w skład tkanek, lecz są potrzebne również do prawidłowego transportu lipidów w ustroju. Będąc prekursorami prostagladyn i ich pochodnych, wykazują zdolności do zapobiegania powstawaniu zakrzepów oraz poprawy parametrów lipidowych surowicy krwi i profilaktyki miażdżycy,
  • korzystne oddziaływanie na skórę i działanie lecznicze w przypadku schorzeń skórnych (np. atopowym zapaleniu skóry),
  • wpływ ochronny na układ immunologiczny,
  • przeciwdziałanie otyłości dzięki hamowaniu lipogenazy.

 

Spożywanie kwasów wielonienasyconych z rodziny omega-3 (DHA i EPA) korzystnie wpływa na wiele schorzeń, takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zakrzepica, miażdżyca oraz nowotwory. Dodatkowo może modulować reakcje zapalne w alergii, reumatyzmie oraz w wielu chorobach dermatologicznych.

popularny blog parentingowy

W żadnym z opublikowanych badań klinicznych nie odnotowano istotnych działań niepożądanych związanych ze spożywaniem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ aby zwrócić uwagę na inne źródła witamin- szczególnie A i D by nie doszło do ich przedawkowania. Porcja tranu (5 ml) dostarcza mniej więcej od 200 do 450 IU (dokładne wartości można sprawdzić na opakowaniu). Tran pozyskujemy z ryb i wielorybów, które żyją w środowisku mniej lub bardziej zanieczyszczonym. Ważna jest zatem jakość suplementu, który wybieramy. Nie decydujmy się na produkt bardzo tani lub nieznanej marki. Przed zakupem tranu dla dziecka sprawdź, co jest napisane na opakowaniu. Przede wszystkim zwróć uwagę, od jakiego wieku jest on polecany oraz czy została podana zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych. Ważne, by były dwa: DHA i EPA. Trany przeznaczone dla niemowląt są najbardziej oczyszczone, zatem najbezpieczniejsze do podawania dziecku.

jaki tran dla dziecka

tran dla dziecka

źródło:

Tomasz Wcisło, Waldemar Rogowski “Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie człowieka”

KATARZYNA MARCINIAK-ŁUKASIAK  “ROLA I ZNACZENIE KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3”

Anna Harton, Anna Choroszewska, Danuta Gajewska, Joanna Myszkowska-Ryciak “Spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przez kobiety ciężarne”

 

6 komentarzy

  1. KasiaO

    8 maja 2017 at 14:47

    dzięki Karolka, chętnie wypróbuję te chusteczki dada. faktycznie widziałam je w biedronce, i zastanawiałam się nad kupnem, bo mój urwis wiecznie się czymś ubrudzi i takie nawilżane chusteczki może by zamortyzowały tę kwestię 😛

  2. Karolka

    27 kwietnia 2017 at 15:41

    żel jest jak najbardziej ok, ale osobiście wolę właśnie chusteczki nawilżane , są bardziej uniwersalne i mogę ich używać nie tylko w domu przy dziecku ale nawet jak wybieramy się na spacer, do sklepu czy w dłuższą podróż. zwykle kupuję te chusteczki dla dzieci Dada, są w biedrze albo w hebe 🙂 bardzo przyjemnie pachną, a co najważniejsze nie uczulają.

  3. Ala

    24 kwietnia 2017 at 11:40

    Tak tak, tran daje dużo dobrego nie tylko maluchom. Mój synek dostaje go od jakiegoś roku, ale i my z mężem oboje też suplementujemy go sami dla zdrowia 🙂 a mam pytanie do młodych mam, czego używacie jak wychodzicie z maluchami na plac zabaw. W sensie jakieś chusteczki zwykłe higieniczne wam starczają, żeby mały nie podłapał po zabawie jakichś bakterii itp?

    1. Izabela

      26 kwietnia 2017 at 12:35

      Polecam żel antybakteryjny do rąk. Nie powinny go używać dzieci jednak w przypadku maluchów po pierwszym roku życia sporadycznie można aplikować na rączki. Warto też mieć chusteczki nawilżane aby najpierw to właśnie niemi przetrzeć rączki. Woda z mydłem najlepsza, są jednak sytuacje, które wymagają innych sposobów 🙂

  4. Spokoloko.net

    4 kwietnia 2017 at 08:32

    Witam,
    Oczywiście ze tak! O tym jak wiele korzyści przynoszą kwasy tłuszczowe Omega-3, młode mamy dowiadują się już w czasie ciąży. Powinny być podstawą każdej diety. Niegdyś gdy tran podawano dzieciom w formie “surowej” mógł je odstraszać. Dziś jest wiele możliwości. W tym i preparaty smakowe.
    Pozdrawiam

  5. Beata Beata

    3 kwietnia 2017 at 22:09

    My dajemy juz 4 miesiac 😊

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *