DOM- projekt idealny

Dom i Wnętrze, Inspiracje, LIFESTYLE

DOM- projekt idealny

Chcąc realizować marzenia trzeba mieć konkretne plany. Nie da się wybudować domu bez projektu! Zacznijcie go więc tworzyć już dzisiaj, bo to właśnie projekt stanowi ogromnie ważną kwestię. Zapewnie nie raz słyszałyście, że dopiero trzeci dom to ten idealny z uwagi na zdobyte doświadczenie podczas wcześniejszego życia. Czy można zatem posłużyć się gotowym projektem, przeanalizować dostępne propozycje i wybudować idealny dom już za pierwszym razem?

Od rozkładu pomieszczeń i powierzchni użytkowej zależy funkcjonalność miejsca i nasz późniejszy komfort mieszkania. Warto wcześniej przemyśleć dwoje potrzeby i wymagania, by później móc tylko przenieść wszystko na papier i zacząć działać. Ja przyjrzałam się dostępnym projektom domów jednorodzinnych. Wiem też czego oczekuję, gdzie chciałabym nanieść poprawki. Nie skupiam się też teraz na elewacji zewnętrznej, ponieważ zostawiam to na sam koniec. Uważam też, że jest to najmniej istotna kwestia, zawsze to zmiany, czy odświeżenia.

Dzisiejszym wpisem pragnę przedstawić Wam swoich faworytów, swoje wybory i argumenty. Liczę też na odzew z Waszej strony, a być uda mi się uniknąć błędów, których później mogłabym żałować.

KONDYGNACJE

Mieliśmy mieszkanie w szeregowcu składające się z dwóch kondygnacji i uważam to za sporą udrękę. Wówczas za główną wartość traktowałam ogródek i mówiłam nawet, że dużo lepsze jest mieszkanie w bloku właśnie ze względu na jeden poziom. Dlaczego? Bo żyliśmy na 35 metrach. Piętro służyło tylko jako część sypialniana, a wszystkie zabawki synka musiały znajdować się w salonie, które właściwie później już nawet nie było. Do tego chcąc dziecko przewinąć, przebrać musiałam wchodzić na piętro, a strome schody stanowiły dodatkową udrękę i stres (tak- raz spadłam z nich z dzieckiem na rękach). Zatem- jeśli zmuszeni bylibyśmy zdecydować się na dom piętrowy to tylko z wygodnymi, szerokimi schodami i z dużym salonem oraz dodatkowym pokojem na parterze.

POMIESZCZENIA

Serce domu to kuchnia, jadalnia i salon. Ilość sypialni to już indywidualna kwestia. My potrzebujemy dość dużej sypialni z garderobą i ewentualnie osobną łazienką. Dodatkowo dwa pokoje dla dzieci, gabinet i najlepiej mały pokój gościnny. Ważne jest aby główna łazienka była na tyle duża, by zmieściła się w niej wanna. Kolejne kwestie to spiżarnia przy kuchni, pralnia (o tak pralnia to moje ogromne marzenie, bo codzienny widok suszarki z wiszącym praniem jest bardzo przygnębiający) i kotłownia.

Sposób rozlokowania poszczególnych pomieszczeń zależy od indywidualnych preferencji. I tutaj sama się zastanawiam, czy oddzielić część małżeńską od pokoi dzieci, czy raczej umieścić wszystkie sypialnie po jednej stronie domu. Zapewne zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a wszystko zależy od aktualnej sytuacji życiowej. Z pewnością kiedy dzieci już dorosną oddzielne strefy domu dla wszystkich będą dużą zaletą.

Pierwszy projekt: 176,1 m2

dom parterowy

Projekt domu Parterowy 1 WAW1030

Przepiękny nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem. Naturalne drewno, duże okna i bardzo nowoczesna bryła. To zdecydowanie mój styl i mój wybór.

Rzut:

PROJEKT DOMU

Dom ma wymaganą ilość pomieszczeń. Sypialnia z prywatną łazienkę i garderobą. Duża część wypoczynkowa i jadalniana. Idealna strefa kuchenna z przestronną wyspą. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest tutaj połączenie garażu ze spiżarnią i kuchnią jednocześnie. Pozwala to na szybkie i bezpośrednie rozlokowanie zakupów bez robienia bałaganu w strefie komunikacyjnej. Atutem jest też dość spora pralnia. Piękno i funkcjonalność tego projektu to również tarasy do których jest możliwy dostęp z każdej sypialni. Przemyślany okazuje się też gabinet z narożnikowym oknem skierowanym na wejście do budynku.

Mankamenty: Brak oknia w pralni, strefa rodziców na końcu części sypialnianej oraz bardzo hotelowy rozkład (chodzi mi tutaj o długi korytarz z którego odchodzą kolejne pomieszczenia).

Drugi projekt: 163,8 m2

jaki dom wybrać

Projekt domu Murator EC379 Nieporównywalny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) WAJ3817

Coraz bardziej popularny projekt domu gdzie jedną część stanowi wielospadowy dach, a drugą strefa płaska. Całość prezentuje się bardzo efektownie, a dopełnienie stanowi ponadczasowa elewacja.

Rzut:
jaki wybrać projekt domu

Duży plus za wejście do gabinetu we wiatrołapie. Wówczas możliwe jest przyjmowanie gości biznesowych bez pokazywania strefy dziennej domu. Dalszy rozkład pomieszczeń zapewnia światło dzienne w każdym z pokoi. Dodatkowo istnieje możliwość zaaranżowania poddasza.

Mankamenty: Brak kotłowni, brak spiżarki bezpośrednio przy kuchni, część sypialniana w jednej części domu.

Trzeci projekt: 176,91 m2

Projekt domu Rozłożysty WAH1552

Z zewnątrz dom zdecydowanie bardziej tradycyjny. Ładny jednak sama nieco zmieniłabym kolorystykę elewacji.

Rzut:

wybór projektu domu

Dom rozłożysty z ciekawym rozmieszczeniem poszczególnych sypialni. Bardzo duży salon i strefa jadalniana, do tego komfortowy hol co z pewnością pozwoli odczuć przestronność wnętrza. Wspomniane wcześniej połączenie garażu, spiżarni i kuchni to z pewnością zaleta tego domu. Dodatkowo sypialnia posiada podwójną garderobę, co dodatkowo pozwala zachować porządek. Możliwość zaaranżowania poddasza w przyszłości to również atut, szczególnie kiedy para po kilku latach decyduje się na kolejne dziecko. Wówczas starsze rodzeństwo może przenieść się właśnie na piętro, gdzie zapewniony ma komfort i ciszę do nauki, a pozostali domownicy nie muszą się ograniczać.

Mankamenty: Gabinet połączony ze strefą sypialnianą. Wspólna łazienka rodziców i dzieci.

Czwarty projekt: 168,2 m2

wybór projektu domu

Projekt domu Madera BBE1015

Elewacja bardzo podstawowa co sprawia, że dom jest prosty i ponadczasowy. Nie ma się tu nad czym zachwycać ale dzięki prostocie całość jest dość efektowna i po prostu ładna.

Rzut:

dom dla rodziny

Podstawową zaletą tego projektu jest rozplanowanie pomieszczeń. Oddzielenie strefy sypialnianej rodziców od części dziecięcej ma z pewnością swoje zalety w przyszłości. Dodatkowo gabinet, który w razie potrzeby może początkowo stanowić sypialnię niemowlęcą to także duży atut. Mam wręcz wrażenie, że ten układ pomieszczeń wydaje się być idealny dla rodziny z małymi dziećmi, jak i dla małżeństwa z długim stażem kiedy to dzieci pragną intymności i rozpoczynają własne życie towarzyskie. Dom posiada trzy garderoby, co pozwoli zniwelować dodatkowe szafy. W tym projekcie przewidziany jest też dodatkowy pokój, który może być sypialnią dla gości, bawialnią dla dzieci lub po prostu trzecim pokoim dla rodzeństwa, które być może pojawi się w przyszłości.

Mankamenty:

Mała pralnia bez okna. Łazienki również bez dostępu do świeżego powietrza.

PODSUMOWANIE:

Z opisanych projektów najbardziej idealny pod względem rzutu i dostosowania do rodzinnego życia wydaje się być projekt czwarty. I choć najmniej odpowiada mi on pod względem wizualizacji zewnętrznej elewacji- uważam, że zawsze można jeszcze coś zmienić. Ten przykład pokazuje to, że dom ładny nie zawsze oznacza wygodny i idealnie dostosowany do naszego stylu życia. Podstawą jest rzut i rozplanowanie pokoi. Zachęcam do zapoznania się z gotowymi projektami bo to one pozwalają nam określić potrzeby i pokazać dostępne możliwości.

Oczywiście na projekt domu główny wpływ ma wielkość działki, warunki zabudowy i inne wytyczne których musimy przestrzegać. Ja jednak już wiem, że zawsze można nanieść pewne modyfikacje i każdy projekt może stać się tym wymarzonym domem. Wystarczy chcieć, a chcieć to móc 🙂

1 Comment

  1. Marta

    26 lutego 2018 at 15:18

    Świetny post!
    Zapisuje… moze sie niebawem przydac. 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *