Jak powinien wyglądać dzień niemowlaka?

Dziecko, LIFESTYLE, Zdrowie, Zdrowie i pielęgnacja

Jak powinien wyglądać dzień niemowlaka?

Ufff, chyba pożegnaliśmy kolki. Nie ma już kurczenia nóżek i ataku histerycznego płaczu. Kamień spadł nam z serca. Nagle dzień może wyglądać zupełnie inaczej. Jest czas na zabawę, a nawet są już chwile pełnego skupienia podczas oglądania książeczek. Janek uwielbia kiedy się do niego mówi, patrzy mu prosto w oczy. Każdą poświęconą chwilę odwzajemnia uśmiechem. Zaczęłam się jednak zastanawiać, czy jego rytm dnia jest prawidłowy? 

dzień niemowlaka

Wiadomo, że malutkie dzieci bardzo potrzebują schematów. Rutyna to bezpieczeństwo. Maluchy zapamiętują i uczą się na zasadzie skojarzeń. Powinniśmy więc się tym sugerować i zapewniać swojemu dziecku najlepsze warunki do rozwoju. Proste w teorii, trudniejsze w realizacji. Przynajmniej dla mnie. Jak wdrożyć takiemu niemowlakowi stały plan dnia, kiedy do tej pory był on zależny od małego brzuszka? Bolący brzuch to niespokojne niemowlę. Ciężko jest wówczas zachować stałe pory chociażby posiłków. Ja, to nie wiedziałam nawet od czego zacząć. Zastanawiałam się, czy trzy miesięczne niemowlę to już wystarczająco duże dziecko na wprowadzanie takich zasad. I tu z pomocą przyszła mi książka. Książka autorstwa Tracy Hogg, pod tytułem “Zaklinaczka dzieci”. Poleciła mi ją sąsiadka- Olu dziękuję! Ta biblia otworzyła mi oczy. Pokazała moje błędy, wytłumaczyła dlaczego moje dziecko nie przysypia całych nocy. Pokazała proste techniki radzenia sobie w codziennych sytuacjach. A co najważniejsze- jak ustalić stały plan dnia. Jak on powinien wyglądać w zależności od wieku naszego niemowlaka.

Tracy rozpoczyna od planu PROSTE. Co to oznacza? Rozsądny sposób na przeżycia dnia ze swoim dzieckiem. Stałe, powtarzalne cykle, złożone z poszczególnych elementów.  Autorka nie nazywa tego typu schematu harmonogramem. Wręcz wystrzega się tego określenia. Radzi, jak powinniśmy ustalać sobie dzień, a nie ściśle trzymać się zegarka.Tracy zwraca uwagę na osobowość malucha, posługując się kilkoma typami. W zależności od zachowań naszego dziecka, możemy próbować przewidzieć czy urodził nam się wrażliwiec, maruda czy może aniołek. Wówczas będziemy też inaczej z takim maluchem postępować. Jej rady sprawdziły się i u nas. Dzięki tej książce, Janek codziennie ma drzemki o tych samych porach. Po spaniu, czas na posiłek, a później zabawę. Dla doświadczonej już mamy- wydaje się to pewnie oczywiste. Ja nie wiedziałam jak wprowadzić taki stały plan w życie. Pewnie też dlatego, że nasz mały alergik tak bardzo cierpiał z powodu bólu brzuszka. Wówczas nic nie było dla ważniejsze, jak to żeby mu pomóc i utulić. Tracy radzi, aby taki stały rytm wprowadzać już u noworodka. Nie każda mama o tym wie i po pomoc zgłasza się dopiero, kiedy napotyka na trudności wychowawcze. Autorka więc wyciąga rękę i uczy jak wprowadzić stały plan dnia i u starszych niemowlaków. Krok po kroku. Tak właśnie osiąga się sukces.

plan dnia dziecka

“Zaklinaczka dzieci”- polecam każdej przyszłej i obecnej mamie.

Tracy radzi jak prawidłowo karmić dziecko. Kiedy urozmaicać dietę. Jak odstawić od piersi bez bólu i płaczu. Sprzedaje swoje techniki uczenia dzieci zasypiania w łóżeczku. Na światło dzienne wystawia konsekwencje nieprzemyślanych zachowań rodziców, które często prowadzą do problemów typu trudności ze snem, czy ataki wściekłości.

Długo mogłabym pisać. Ja, gdy tylko wzięłam ją do ręki, nie mogłam się oderwać. Czytałam o swoich błędach. Nie miałam przecież pojęcia o wychowaniu dziecka! Wiele rzeczy robi się intuicyjnie. Jednak nie zawsze są one słuszne i niestety mogą nieść za sobą konsekwencje na późniejszych etapach rozwoju.

Polecam tą książkę każdej mamie. Gdybym wiedziała o niej wcześniej- na pewno czytałabym już w ciąży. Tracy pomaga rodzicom dzieci w wieku do dwóch lat. Nigdy nie jest za późno. Wszystko można jeszcze poprawić. Może się okazać, że dzięki tej biblii nasze pociechy staną się bardziej szczęśliwe, a my mamuśki spokojniejsze.

dzień małego dziecka

dzień niemowlaka

cykl dnia małego dziecka

o macierzyństwie

Książka do kupienia np TUTAJ

Cały strój Janka do kupienia TUTAJ

 

 

3 komentarze

  1. Melisa

    23 marca 2016 at 21:35

    U nas tez tak bylo, dopoki nie uporalismy sie z kolkami, rytm dnia byl mocno zaburzony, ze zgroza patrzylam na zegarek kiedy znow sie zacznie, oczywiscie ja niewyspana, doslownie slanialam sie na nogach, wszelkie sposoby nie działały, ale nie dziwne, okazało sie ze nasze dziecko ma nietolerancje laktozy, wystarczylo podawanie kropelek kolaktaza i przeszło, a gdy zapomnielismy co to kolki i wprowadzilam staly rytm dnia w koncu, takze i moj, zaczelo byc zupelnie inaczej, w sumie w spokoju przesypialismy noce, szkrabol budzil się na jedzenie, ale bez histerii, tylko delikatnie dawal o sobie znac 😉 z kazdym dniem jest coraz więcej usmiechow, zabaw i spokoju, obydwoje jesteśmy spokojniejsi.

  2. Karolina

    15 marca 2016 at 14:25

    Jestem w 11 tc. Z racji, że ciążę spędzam na zwolnieniu lekarskim, postanowiłam poświęcić ten czas na przeczytanie wartościowych pozycji dotyczących opieki nad niemowletami. Gdy wrzucilas fotkę powyzszej pozycji na Insta, dolaczylam i ja do swojej listy ‘must read’. Póki co zaczynam rozdział o PROSTE. Mam nadzieję, że będę równie zadowolona z lektury, jak Ty 🙂
    Jasiu rośnie jak na drożdżach, a bezzebny uśmiech rozbraja 🙂 Powodzenia oraz morza satysfakcji z byciu mamą i blogerka 🙂
    P.S. Może jakiś post o krzeselku , które widziałam na kilku Waszych fotkach? 😉

    1. Izabela

      15 marca 2016 at 17:04

      Cieszę się, że mogłam doradzić kolejną lekturę 🙂 Docenia się szczególnie wówczas, kiedy pojawiają się problemy z maleństwem. Kiedy nie mamy pojęcia kogo zapytać o radę i dlaczego się tak dzieje. Oczywiście nie wszytko trzeba stosować 🙂 Może i dobry pomysł na opinię leżaczka. Pewnie się pojawi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *