Fajne rzeczy i gadżety, Wyprawka
Bezpieczny fotelik samochodowy-Maxi Cosi-porównanie trzech modeli
Fotelik samochodowy, w którym będziemy przewozić naszego maluszka, to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyprawki i wyposażenia samochodu. Musimy być pewni, że spełnia on unijne normy bezpieczeństwa, jest w pełni sprawny i dopasowany do wagi dziecka. Od jakiegoś czasu rozglądaliśmy się za pierwszym fotelikiem samochodowym dl a Janka. Sprawdziliśmy dostępne na rynku modele z kategorii 0+. W ostateczności wybór padł na Maxi Cosi. Dlaczego?
Po pierwsze foteliki tej marki marki osiągają wysokie rezultaty w testach ADAC. Jest to bardzo istotne, gdyż ADAC ocenia foteliki w skali 1-5 w kilku kategoriach (bezpieczeństwo – na podstawie crashtestów , stabilności mocowania, łatwosci obsługi, komfortu dziecka, łatwości czyszczenia). Testy te powtarza się co roku. Dobry wynik więc świadczy o odpowiedniej konstrukcji fotela, co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Braliśmy pod uwagę trzy modele foteli samochodowych: Cabriofix, Pebble i Pebble Plus. Zakupu dokonaliśmy w autoryzowanym salonie Maxi Cosi, gdzie sprzedawca wytłumaczył nam podstawowe, a tym samym najważniejsze różnice pomiędzy tymi fotelami.
Zaletą tych fotelików jest ich wielofunkcyjność – najczęściej można z powodzeniem używać także jako nosidełko. Rączkę możemy odchylić maksymalnie do tyłu, wówczas służy ona jako podpora i stabilizuje fotel. Właściwe wyprofilowanie siedziska sprawia, że dziecko podróżuje w pozycji leżącej. Wszystkie modele mają prostą regulację szelek- jednym pociągnięciem możemy dopasować ich długość. Specjalny kształt foteli zapewnia bezpieczeństwo z każdej strony. Każdy z nich jest też kompatybilny z bazą Isofix.
Cabriofix odrzuciliśmy już na początku, ze względu na:
* Brak możliwości płynnej regulacji wysokości położenia pasów (mamy określone wysokości na których muszą się one znajdować),
* Ochraniacze na pasach nie mają stałej pozycji, co powoduje, że przy każdym zapinaniu trzeba poprawiać ich ułożenie, tak by znajdowały się na poziomie barków,
* Pasy wręcz leżą na foteliku, co sprawia, że położenie w nim noworodka przez jedną osobę jest znacznie utrudnione. Jedną ręką trzeba odpowiednio przytrzymywać pasy, drugą można kłaść dziecko. Nie wiem, czy potrafiłabym wykonać taką operację z noworodkiem, któremu trzeba trzymać jeszcze główkę.
Pebble miał zdecydowanie więcej atutów:
* Dodatkowa podpora pod główkę (jednak boczne zagłówki fotelika są bardzo twarde),
* Płynna regulacja wysokości pasów (nie jesteśmy uzależnieni od trzech pozycji, pasy ustawiamy w dowolnym miejscu, aktualnie pasującym do wielkości dziecka),
* Ochraniacz na pasach ma stałe, właściwe położenie,
* Pasy z systemem „easy out”- szelki samoistnie się rozchylają, co umożliwia bezproblemowe usadzanie i wyjmowanie niemowlaka,
* Posiada wyjmowaną wkładkę pod pupę noworodka, co na początku gwarantuje właściwą, leżącą pozycję maluszka.
Pebble Plus, poza zaletami modelu Pebble:
* Wyposażony został w specjalny wkład, który zapewnia idealne przytrzymanie i właściwą pozycję noworodka,
* Boczne zagłówki posiadają dodatkową ochronę (są miękkie, mają specjalną piankę), która przejmuje siłę uderzeniową podczas kolizji. Dziecko śpiąc opiera główkę o mięciutki zagłówek, co zapewnia dodatkową wygodę podczas jazdy (szczególnie na nierównym terenie-czytaj, polskie drogi),
* Spełnia standardy najnowszej regulacji i-Size (R-129)- nowa Europejska regulacja bezpieczeństwa, która w istotny sposób wpływa na stosowanie fotelików samochodowych dla dzieci do 15 miesiąca życia. Weszła ona w życie w lipcu 2013 roku i zapewnia dodatkową ochronę.
* Niestety kompatybilny jedynie z bazą 2wayFix.
Jeśli chodzi o mocowanie – foteliki tej kategorii przymocowujemy pasami bezpieczeństwa lub specjalnym mocowaniem Isofix. Co do bazy, nie jesteśmy jeszcze pewni, czy na pewno musimy ją mieć. Janek na co dzień będzie jeździł głównie ze mną. Będę chciała mieć go zawsze na oku, najlepiej więc by siedział z przodu (Jeśli chcemy, by dziecko jechało na przednim siedzeniu musimy się upewnić, że nie znajduje się tam aktywna poduszka powietrzna). Jak wiadomo, system Isofix znajduje się jedynie na tylnym siedzeniu. Na co dzień więc i tak nie mogłabym z niego korzystać. Myślimy o tym, aby kolejny fotelik Janka wyposażony był w taki system. Wtedy zawsze będzie podróżował z tyłu.
Polecam zarówno Pebble jak i Pebble Plus. Zwiększony komfort dla dziecka zadecydował w naszym przypadku o wyborze drugiego modelu. Pebble Plus prócz wszystkich wymienionych zalet posiada też dopracowane do perfekcji szczegóły. Gumki na osłonie słonecznej zaopatrzone są w sylikonowe osłonki. Po wyjęciu wkładki, widzimy też dopracowane i dobrze wykończone wnętrze. Obszycia wykonane są bardzo precyzyjnie. Wnętrze otworów na pasy wyłożone jest wkładką o identycznym wzorze jak główna część fotela, co sprawia, że całość wygląda bardzo estetycznie. Jakość użytych materiałów wydaję się być także znacznie lepsza, aniżeli w modelu Cabriofix.
Magda
26 sierpnia 2019 at 18:29Co macie na myśli mówiąc, że Pebble Plus jest “Niestety kompatybilny jedynie z bazą 2wayFix”? Czy to nie Isofix?
Ania
29 grudnia 2019 at 18:28Oj, ale baza wcale nie gwarantuje większego bezpieczeństwa 🙂
Pebble i jeszcze jeden fotelik, który rozważamy, maja w bazach 4 gwiazdki w testach ADAC, a bez bazy 5 🙂 Niektóre foteliki dają większe bezpieczeństwo w bazie, a niektóre bez.
Warto przeglądać sprawdzone strony, które nie prowadzą rankingów z odsyłaczem do jednego sklepu – bo tego znalazłam w sieci sporo:)
Pozdrawiam!:)
B4rti
16 października 2018 at 14:56Petarda wyjasnione roznice czarno na bialym. Krotko, zwiezle i natemat. Zuch autor. Biore Pebble PLUS.
Justyna
11 kwietnia 2018 at 22:27Do jakiego wieku jeździ maluch z tą wkładką tzn do ilu miesięcy?
Izabela
14 kwietnia 2018 at 20:04u nas około 4 miesiąca zlikwidowaliśmy wkładkę choć pewnie jest to kwestia indywidualna i zależy od wielkości dziecka.
Martyna
12 grudnia 2017 at 12:20Bardzo przydatne porównanie. Stoimy przed tym samym wyborem. Mieluśmy dylemat między pebble a pebble plus. Skłanialiśmy się bardziej ku ostatniemu a ten artykuł dodatkowo utwierdził nas w tym przekonaniu. Dziękujemy.
Dawid
15 października 2017 at 22:22“Jak wiadomo, system Isofix znajduje się jedynie na tylnym siedzeniu. ” – nie do końca prawda. Wiele aut ma Isofix na przednim fotelu pasażera, choć często była to odpłatna opcja. W Renault Megane II tak mieliśmy. Wtedy obowiązkowym wyposażeniem auta jest oczywiście wyłącznik poduszki powietrznej pasażera.
Monika
7 sierpnia 2017 at 18:07Jaki to kolor? Piękny!
Radosław
22 grudnia 2016 at 14:03Przypadkiem odkryłem tą stronę i zgodzę się z Panem Adamem. Mama szuka najbezpieczniejszego fotelika dla dziecka i wozi je w najniebezpieczniejszym miejscu w samochodzie. Gdzie tu logika 🙂
Izabela
28 grudnia 2016 at 22:05Już się poprawiliśmy:) Dziękujemy za sugestię. Jestem tylko młodą mamą, staram się jak najlepiej, a każdemu może zdarzyć się pomyłka.
Adam
22 września 2016 at 17:45Witam, wybór jak najbardziej słuszny, jednak radziłbym przemyśleć kwestię umieszczenia fotela w aucie. Bezpiecznym miejscem, odpowiednim dla dziecka jest tylna kanapa, środkowe miejsce lub za pasażerem. Przydatne mogą okazać się lusterka, tak aby dziecko widziało mamę. Sam fotel bez bazy nie gwarantuje pożądanego bezpieczeństwa, występuje wówczas duże ryzyko błędnego montażu pasem…
Pozdrawiam
Kasia
13 września 2015 at 21:22Też jesteśmy na etapie wyboru fotelika. Myślimy o maxi cosi, wiec post nam sie przyda, właśnie przesłałam mężowi do poczytania ;P Na kiedy macie termin?
Izabela
14 września 2015 at 09:58Na początek grudnia:) Przyznam szczerze, że jak oglądaliśmy te foteliki na stronie maxi-cosi nie zwróciliśmy uwagi na wszystkie różnice. Modele wydawały nam się bardzo zbliżone, a jednak tak nie jest. Warto każdy fotelik zobaczyć. Najlepiej rozmawiać też z kompetentnym sprzedawcą. Dla przykładu, sprzedawca w Akpol Baby, nie potrafił podać różnicy pomiędzy Cabriofix, a Pebble! Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru 🙂