Choroba, przed którą możemy się chronić!

Rossmann- moje wybory, Zdrowie i pielęgnacja

Choroba, przed którą możemy się chronić!

Jak przydarzy nam się kleszcz to trzeba go usunąć i tyle. Słyszałam to już jako dziecko. O uszy obiły mi się też metody jak np. smarowanie masłem, czy spirytusem (wówczas kleszcz wysunie się samodzielnie dzięki czemu wyjdzie w całości). Raczej nikt nie zastanawiał się, czy owa sytuacja niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwo i problemy w przyszłości. Obecnie sprawa wygląda tak, że ludzie chorzy na boreliozę czasem nie pamiętają nawet, że w kiedykolwiek ugryzł je kleszcz. Objawy boreliozy utożsamiają z innymi jednostkami chorobowymi, przez co odwiedzają szereg specjalistów. Niestety powstałych zmian w organizmie nie da się cofnąć, a leczenie jest długotrwałe i wyczerpujące.

preparaty na kleszcze

Pacjenci do apteki trafiają z różnymi problemami i z różną historią choroby. Leczeni m.in ze względu na bóle stawów i mięśni, zaburzenia psychiczne w tym stany depresyjne. Zaniki świadomości, brak kontaktu ze światem. Później problemy rodzinne, zamknięcie w sobie i niekończące się wizyty lekarskie. Aż w końcu diagnoza. Recepta na antybiotyk w wysokiej dawce, z zaleceniem na kilkadziesiąt dni stosowania. Czasem do podawania drogą doustną, a w niektórych, ciężkich przypadkach dożylną. Bo tylko antybiotyk szybko zwalczy bakterię i objawy. To długotrwała i wyczerpująca terapia wdrożona niekiedy po kilku latach leczenia innymi lekami. Często też, pacjenci w miedzy czasie utracili zdolność do pracy, a walka z chorobą uniemożliwiła codzienne funkcjonowanie. Do tego mówią, że przecież nigdy nie ugryzł ich kleszcz! Skąd ta choroba?

Wytłumaczenie jest proste i logiczne. Podczas penetracji skóry kleszcz wstrzykuje substancję znieczulającą. Nic nas nie swędzi, nie szczypie, nie drażni. Zanim więc zdążymy zorientować się z obecności niepożądanego przyjaciela, zdąży on już czasem opuścić miejsce żerowania. Zwaram tu szczególną uwagę na fakt, że kleszcze często wybierają te partie, w których skóra jest bardzo cienka np. zagłębienie pod kolanem czyli miejsca mało dla nas widoczne.

chroń się przed boreliozą

Dodatkowo zaznaczam- kleszcze stanowią jedyny przenośnik boreliozy na organizm człowieka. Dlatego tak istotne je by się przed nimi chronić! To niebezpieczne dla nas i naszych dzieci pajęczaki, które czyhają na źdźble trawy w parku. Oczywiście to, czy się zarazimy zależy od pracy naszego układu odpornościowego. Zatem jest to sprawa osobnicza. Dodatkowo nie każdy kleszcz jest nosicielem chorobotwórczego krętka Borrelia burgdorferi.

Jako farmaceutka znam wiele historii pacjentów. Wielokrotnie zwierzają się, opowiadając o swojej diagnozie oraz wpływie choroby na obecne życie. U jednych choroba pozostała tajemnicą na wiele lat, u innych zdiagnozowana została od razu bo pojawiił się niepokojący i charakterystyczny rumień. To on stanowi pierwszy sygnał rozwijającej się choroby. Jednak u dzieci rumień występuje rzadko! U dorosłych również nie musi być obecny mimo rozprzestrzeniającej się choroby. Zatem diagnostyka jest trudna. Można też oddać kleszcza do badania. Wówczas dowiemy się, czy kleszcz był nosicielem boreliozy i czy mógł nas nią zarazić. Tutaj zaznaczam, że opinie są podzielone i specjaliści chorób zakaźnych nie traktują tego badania jako decydującego o infekcji. W przypadku ukąszenia bardzo istotną jest kwestia czasu pozostawania kleszcza na skórze. Ryzyko zakażenia zależy też od czasu żerowania kleszcza, a szybka reakcja i prawidłowe usunięcie pajęczaka w jak najkrótszym czasie znacznie zmniejszają ryzyko transmisji boreliozy. Dlatego tak istotne jest by po powrocie do domu od razu oglądać całe ciało. I swoje i dziecka.

co na kleszcze


Dlaczego piszę o tym we wrześniu, a nie wiosną? Otóż- wrzesień i październik to kolejny szczyt sezonu na żerowanie kleszczy. A na boreliozę szczepionki nie ma. Jedynym sposobem unikania infekcji to osłanianie ciała odzieżą, unikanie terenów zalesionych i stosowanie środków odstraszających kleszcze. Jedyną metodą leczenia jest długotrwałe podawanie antybiotyków. Kuracja trwa minimum 3 tygodnie, a stosowane dawki leku są wysokie. W sytuacji gdy kleszcz pozostał niezauważony, a doszło do zakażenia i rozwoju choroby- nie ma możliwości “naprawy” powstałych z czasem uszkodzeń w obrębie organizmu. Choroba zajmuje skórę, układ nerwowy, stawy i mięsień sercowy. Wyniszcza organizm od środka. Ja sama, mimo szerokiej wiedzy w temacie, dopiero po kontakcie z chorymi zrozumiałam, jak trudną i uniemożliwiającą normalne życie chorobą jest borelioza. Jak ważne jest, by się przed nią chronić i nie dopuścić do ugryzienia.

borelioza jak się chronić

Doskonale też rozumiem, jak trudno jest w upalne dni osłonić dokładnie całe ciało. Dodatkowo wycieczka do lasu wydaje się być dobrą opcją, tym bardziej, kiedy nocą pada, a w dzień grzeje słońce. W końcu jesienne grzybobranie to atrakcja dla całej rodziny! W celu ochrony prócz odzieży do dyspozycji mamy preparaty dźwiękowe (które bardzo polecam dla wszystkich np. TICKLESS) oraz spraye odstraszające. Do tej pory nie rozpisywałam się na temat repelentów bo najważniejsze aby wybrany przez nas produkt był skuteczny i możliwie bezpieczny (bo właśnie działania niepożądane chemicznych substancji to główny zarzut dla dostępnych preparatów). A więc- do 2 miesiąca życia jedyną osłoną jest moskitiera. Dla niemowląt i małych należy stosować środki, bazujące głównie na naturalnych składnikach. Maksymalną ochronę dają preparaty chemiczne zawierające w składzie DEET (np. Mugga, Vaco), czyli składnik który bardzo skutecznie odstrasza owady również tropikalne. Udowodniono, że środki z DEET całkowicie bezpiecznie można stosować maksymalnie 1 raz dziennie (działają do 8 godzin). U dzieci z kolei stosuje się je w mniejszych stężeniach. Nie wolno ich używać u kobiet w ciąży. To zdecydowanie najbardziej efektywny związek na rynku, którego właściwości pozwalają na poczucie bezpieczeństwa i zapewnionej ochrony.

vaco na kleszcze

Rynek w repelenty jest bogaty, a dostępność w drogeriach i marketach spożywczych sprawia, że sięgamy po nie chętnie i często. Podaję Wam przykładową linię produktów, które sama stosowałam tego lata 🙂 Możemy w niej wybrać te bardziej naturalne- wytwarzane z substancji występujących w naturze jak np. olejki eteryczne oraz chemiczne. A dostępne są w drogeriach ROSSMANN i nie tylko. Prawda jest taka, że chronić się trzeba i analizowanie składów oraz doszukiwanie się szkodliwości repelentów na niewiele się zda. Uważam, że na mazurach śmiało należy sięgnąć po silny środek, by nie później nie cierpieć do końca życia. Bo jak na kleszczowe zapalenie mózgu możemy się zaszczepić, tak na boreliozę już nie. Sama tego się trzymam i ostrzegam kogo mogę. Ochrona to najlepsza w tym przypadku profilaktyka.

vaco ochrona przed kleszczami

Co mamy Dla malucha: Vaco płyn do stosowania na skórę. oraz żel łagodzący po ukąszeniach.

Dla dorosłych preparaty, ze wspomnianym wcześniej DEET, czyli chemicznym składnikiem o wysokiej skuteczności: Vaco MAX. Mamy też dospozycji Vaco o bardziej naturalnym składzie.

do usuwania kleszczy vaco

Gorąco polecam też środek do usuwania kleszczy, który składa się z pęsety i płynu do zamrażania pajęczaka. Dzięki temu podczas zabiegu łatwiej nam pozbyć się kleszcza w całości, a zamrożenie kleszcza zapobiega przedostania się śliny i wymiocin do krwioobiegu człowieka.


2 komentarze

  1. Kobieca Strona Dietetyki

    17 października 2019 at 15:09

    Dzięki za cenne porady! Lepiej zapobiegać niż leczyć 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *