Czy leki mogą szkodzić?

Zdrowie i pielęgnacja

Czy leki mogą szkodzić?

Czasem przerażają mnie składy leków przeznaczonych dla dzieci. Dlaczego mają aż tyle substancji pomocniczych, są słodzone, zwierają chemiczne konserwanty i barwniki. Przecież przyjmują je często niemowlęta, które to nie powinny zaznać smaku cukru, a ich dieta winna być pozbawiona chemicznych związków!

Obecnie ogromną wagę przykłada się do ekologicznej żywności, zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci- u których to zdrowe nawyki powinny być wdrażane już od najmłodszych lat. My- świadomi rodzice dokładnie analizujemy składy etykiet każdego produktu, który podajemy dziecku. Czy zatem zwracamy uwagę też na leki?

Czy każdy syrop jest ZDROWY, pozbawiony dodatków, ulepszaczy i tym samym całkowicie bezpieczny? Dlaczego więc nikt nie wyraża słowa sprzeciwu, nie promuje NATURALNYCH suplementów opierających się wyłącznie na naturalnych składnikach? Dlaczego lecząc dziecko podajemy mu masę chemii w postaci substancji pomocniczych, zamienników cukru i konserwantów? Dlaczego krople mające zniwelować objawy kolki, podawane już noworodkom są SŁODKIE tak bardzo, że nawet dorosły osobnik wyczuje w nich dosadną słodycz.  Nie chodzi mi oczywiście o całkowitą rezygnację z leków, bo jako magister farmacji znam ich mechanizmy działania, wiem, że to dzięki nim z roku na rok ludzie żyją dłużej, a każda z chorób jest dla ludzkości mniej groźna. Jednak bardzo ubolewam nad ich „naturalnością” bowiem, te najbardziej znane, rekomendowane i reklamowane niosą w sobie syrop glukozowo-fruktozowy, sacharozę, sorbitol, gumę ksantynową, benzoesan sodu i inne. Dbając zatem o dietę kilkumiesięcznego dziecka, a tym samym lecząc go w wyniku przebiegu chorób zakaźnych dostarczamy masę chemii. Czy Was to nie przeraża? Mnie bardzo.

szkodliwe związki w syropach

CZY MOŻNA UNIKNĄĆ SZKODLIWYCH, CHEMICZNYCH ZWIĄZKÓW?

Przede wszystkim- leki to CHEMIA. Oczywiście nie można zapomnieć o ziołach, jednak mimo obecności roślinnych wyciągów nie stosuje się ich często w pediatrii z racji możliwości wystąpienia odczynu alergicznego. Zatem- każde schorzenie wymaga leczenia. Jeżeli dziecko cierpi, odczuwa ból należy mu pomóc. Nie obędzie się wówczas bez leków, które to mogą zawierać paskudne substancje pomocnicze. Ale… bez ich obecności nie uzyskalibyśmy odpowiedniej stabilności preparatu, właściwej jego biodostępności, a tym samym skuteczności działania. Chemia więc często jest konieczna, choć niestety szkodliwa. Pamiętajmy również, że podając lek w danej dawce znajdują się jedynie minimalne ilości wspomnianych związków. Na tyle minimalne, że często nie wykazują wpływu na organizm. Tym samym zwracam się do Was- decydując się na zawiesinę/syrop- wybierają ten, typu „forte”. Dzięki temu możesz podać jak najmniejszą objętość leku. Ja sama decydują się najczęściej na krople (jeśli to możliwe). Wówczas ilość preparatu przy jednorazowej aplikacji jest bardzo mała, a więc obecność substancji pomocniczych równie niewielka. Jedynym mankamentem jest konieczność uważnego odmierzania dawki.

jakie substancje pomocnicze w lekach

CZYTAJ SKŁAD.

Przede wszystkim- jeśli zamierzasz podawać jakiś lek/suplement diety przez długi okres czasu- analizuj dokładnie skład. W końcu codziennie do organizmu dostarczasz wówczas składniki, które to mogą być przyczyną alergii, zatruć i nowotworów w późniejszym życiu. Jeśli natomiast dany lek ma być podawany okresowo, podczas danej infekcji bakteryjnej, czy wirusowej- liczy się substancja aktywna. Trzeba natychmiast wspomóc organizm w walce z infekcją i to jest wówczas najważniejsze. Zwracam więc uwagę na śledzenie składu preparatów witaminowych, bo to one są codziennie suplementowane, a różnią się między sobą znacznie. Dodatkowo syropki wspomagające odporność, czy walkę z infekcją- syrop glukozowo-fruktozowy na pierwszym miejscu w składzie? Dlaczego tak? Niestety tego nie jestem w stanie Wam wytłumaczyć.

czym są leki

 

Tak samo jak gotując w domu, tak i przygotowując samodzielnie leki- wiemy dokładnie co podajemy. I tak syrop z cebuli to specyfik znany od wieków, prosty, skuteczny i w pełni bezpieczny. Niestety efektywność domowych sposobów leczenia bywa ograniczona i konieczność sięgania po syntetyki jest zrozumiała i jak najbardziej racjonalna. Pamiętaj więc, że leki mają służyć pomocą, a niewielka ilość substancji pomocniczych, które to okazjonalnie dostarczone są do organizmu nie stanowią aż takiego zła.

1 Comment

  1. Beata K

    21 maja 2017 at 23:40

    Święta prawda 😣 niestety świat staje się coraz gorszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *