Kiedy dziecko gorączkuje…

Zdrowie i pielęgnacja

Kiedy dziecko gorączkuje…

Macierzyństwo jest bezstresowe dopóki dziecko nie choruje. Gorączka spędza sen z powiek rodzica, sprawia, że przybywa siwych włosów i zmarszczek na twarzy. Panika prowadzi do nieracjonalnego postępowania, pochopnych działań i decyzji. Wszystko co ważne o pierwszych symptomach choroby i ich leczeniu podaję na tacy:

Czym mierzyć temperaturę ciała u dziecka?

A właściwie to gdzie mierzyć. Najlepiej w odbycie- tak podaje każde źródło. Dla większości rodziców nie do zaakceptowania, co sama w pełni rozumiem. Pomiar temperatury ciała w jamie ustnej jest równie dobry, zatem smoczki z termometrem nie są wcale takim złym wynalazkiem. Matka farmaceutka wie co mówi- sama się męczyłam, pilnowałam w nocy żeby to maluch smoczka z termometrem mi nie wypluł i aby pomiar był jak najdokładniejszy. Obecnie panuje moda na elektroniczne termometry bezkontaktowe. Niestety  z własnego doświadczenia wiem, że nie są one precyzyjne. Pomiary różnią się między sobą, co wprowadza w błąd zatroskanego rodzica (swój już kilka razy miałam ochotę przez okno wyrzucić). Jednak…warto również taki sprzęt mieć. Choćby dla kontroli. Wiele razy pytałyście jaki bezkontaktowy termometr polecam- nie polecam żadnego, jak dla mnie każdy “myli się” podobnie.

gorączka u dziecka

Co gorączka może oznaczać?

Najczęściej przyczyną gorączki są infekcje bakteryjne lub wirusowe. Towarzyszące objawy w postaci kaszlu, wysięku z nosa, zaczerwienionego gardła potwierdzają problem zdrowotny. Można wówczas w pierwszych dniach udać się do apteki i zastosować leki obniżające temperaturę:

Paracetamol (np. Panadol baby, Codipar, Paracetamol krople/syrop/czopki)- najczęściej stosowany lek przeciwgorączkowy. Należy podawać co 4-6 godzin, maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Nie powoduje poważniejszych skutków ubocznych, nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Uważany obecnie za najbezpieczniejszy (polecam krople pod nazwą Pedicetamol).

Ibuprofen (Nurofen, MIG, Ibum, Ibufen)- można podawać od 3 miesiąca życia. Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Powinien być podawany do 4 razy na dobę. Może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: nudności, biegunka, wchodzi w interakcje z innymi lekami (Nurofen forte- uważam go za najlepszy z preparatów z tej grupy).

W przypadku uciążliwego kataru woda morska np. Disnemar Baby (ewentualnie Nasivin soft na noc). Do tego preparat wspomagający np. Zatogrip Baby (byłby naprawdę gdyby nie syrop glukozowo-fruktozowy na pierwszym miejscu w składzie ;( ).

leki przeciwgorączkowe

WARTO CZYTAĆ SKŁADY SYROPÓW– otóż maltodekstryna, sacharoza, benzoesan sodu to często obecne w lekach związki, a szerokim łukiem omijane w żywności. No właśnie- bo kto też czyta składy leków? Zakazane w herbatkach, żywności dla niemowląt, a w syropach witaminowych, przeciwgorączkowych namiętnie dodawane. Przykładem jest Lipomal i Sambucol baby.

lipomal skład

sambucol baby opinia

 

Z syropów na kaszel sama nic bym nie podała bez wizyty lekarskiej i nic nie polecam- o tym powinien decydować lekarz. Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie.

Są jednak choroby, które objawiają się gorączką i wymagają interwencji lekarskiej:

  • Różyczka– choroba o podłożu wirusowym. Początek jest gwałtowny z nagle pojawiającą się wysoką gorączką, która zazwyczaj ustępuje na trzeci lub czwarty dzień, gdy na tułowiu i kończynach pojawia się wysypka (blednąca po naciśnięciu). Choroba ustępuje samoistnie, nie jest konieczne podawanie leków. Diagnozę powinien postawić lekarz.
  • Mononukleoza zakaźna– wymaga wizyty lekarskiej i odpowiedniego leczenia.
  • Zakażenie dróg moczowych. Kiedy obserwujemy tylko gorączkę, bez żadnych innych objawów warto wykonać badanie moczu. Często to właśnie infekcja dróg moczowych jest przyczyną.
  • Gorączka polekowa. Kiedy podajemy dziecku lek po raz pierwszy, nie wiemy wówczas jaka będzie reakcja organizmu na przyjęcie ksenobiotyku. Może okazać, żę u malucha pojawi się reakcja alergiczna. Do leków powodujących wzrost temperatury u osób uczulonych należą: antybiotyki: penicylina, cefalosporyny, makrolidy, środki przeciwdrgawkowe i leki przeciwzapalne.
  • Zapalenie opon mózgowych. Bardzo niebezpieczne schorzenie, któremu oprócz gorączki towarzyszy ból głowy, światłowstręt, senność, ospałość, sztywność karku, nudności, wymioty. Objawy rozwijają się szybko, w sposób nieprzewidywalny.
  • Odra. Najcięższa z chorób dziecięcych. Często występują powikłania.
  • Świnka. Objawem jest obrzęk ślinianek przyusznych. Powoduje powikłania.

Koniecznie udaj się do lekarza jeśli Twoje dziecko nie skończyło 3 miesiąca życia, gorączkuje bez żadnych innych objawów, ma drgawki, wystąpiła wysypka lub sztywność karku.

co podać kiedy dziecko gorączkuje

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *