HIGIENA JAMY USTNEJ NIEMOWLAKA

Zdrowie i pielęgnacja

HIGIENA JAMY USTNEJ NIEMOWLAKA

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności codziennej higieny jamy ustnej u niemowląt. Dotyczy to już właściwie noworodków, które żywiąc się tylko mlekiem mamy, również są narażone na kolonizację patogenem. Regularna higiena ochroni więc buzię malucha przed grzybicą, a ząbki mleczne przed próchnicą. Objawem tej pierwszej dolegliwości są pleśniawki w postaci białych nalotów,  następnie zaczerwieniona, zmieniona zapalnie błona śluzowa. Próchnica zębów mlecznych oznacza obecność szkodliwych bakterii, co zagraża rozwojem próchnicy  w zębach stałych.

Jak więc dbać o jamę ustną niemowlaka?

Na początku wystarczą gaziki jałowe, które należy owinąć na palec wskazujący (tak mniej więcej do połowy). Następnie zwilżyć letnią, przegotowaną wodą i oczyszczać dziąsła, zachyłek pod górną i dolną wargą, dno jamy ustnej i grzbiet języka.  Czynność tę należy powtarzać codziennie, a szczególnie przed położeniem malucha spać.

W momencie gdy zauważymy, że dziąsła stają się opuchnięte i bolące powinniśmy użyć silikonowej szczoteczki wkładanej na palec. Wówczas czyszczenie buzi staje się bardziej efektywne, a dodatkowo gumowe włókna pozwolą ukoić ból pojawiający się podczas wyżynania pierwszych ząbków.

Szczoteczka do zębów dla niemowlaka

Higiena jamy ustnej dziecka

Dodatkowo tego typu zabiegi toaletowe, wdrożone już w pierwszych tygodniach życia, oswajają maluszka z codziennym rytuałem. Uczą też samodzielnego dbania o higienę buzi i wyrabiają dobre nawyki.

Szczoteczka do zębów i jamy ustnej niemowlaka

Przedstawiona przeze mnie szczoteczka to CANPOL BABIES przeznaczona dla noworodków od pierwszych dni życia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *