Mity Macierzyństwa

Dziecko, LIFESTYLE

Mity Macierzyństwa

Młoda, niedoświadczona mama sugeruje się tym, co mówią inni. Radzi się położnej, lekarza, pielęgniarki. Rozmawia z innymi matkami, by dowiedzieć się, jak to było w ich przypadku. Każda chce najlepiej dla swojego dziecka, słucha więc uważnie i rozważa każdy przypadek. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Nie można ślepo wierzyć w ogólnie przyjęte założenia, a bacznie obserwować własne maleństwo i na tej podstawie decydować co jest dla niego i dla nas najlepsze. Nie bać się niewygodnych dla rodzica konsekwencji. Dzieci zaskakują w każdej kwestii.

mity macierzyństwa

ŚPICIE Z DZIECKIEM? NA PEWNO MALUCH PÓŹNIEJ NIE BĘDZIE CHCIAŁ SPAĆ W SWOIM ŁÓŻECZKU

Janek spał z nami od pierwszych dni życia. Był małym głodomorem. Cyca ciągnął co godzinę. I w dzień i w nocy. Kiedy dostawał wyłącznie mój pokarm- właśnie tak to wyglądało. Brałam synka do naszego łóżka z własnej wygody. Wiem, że to egoistyczne podejście, jednak byłam pewna, że stały dostęp do piersi da mu poczucie bezpieczeństwa, a mi umożliwi zmrużyć oko nawet w czasie posiłku dziecka. On- zadowolony, ja-w miarę wyspana. Kaszki, zupki i deserki rozwiązały problem ciągłego budzenia się w nocy. Janek był po prostu głodny- nie najadał się w dzień więc nadrabiał nocą. Podjęliśmy próbę przeniesienia synka do jego łóżeczka. I co się okazało? Maluch bez problemu przesypia w nim całą noc. Nie było etapu “uczenia się”, “przyzwyczajania”. Odkąd nie budzi się w nocy- nie ma potrzeby spania przy matczynej piersi.

o macierzyństwie

DAJESZ BUTELKĘ JUŻ W OKRESIE NOWORODKOWYM? DZIECKO NA PEWNO SZYBKO ODRZUCI PIERŚ

Janek, ze względu na problem z brzuszkiem, moje mleko dostawał też w butelce antykolkowej. Nie denerwował się tak jak przy piersi, nie płakał podczas jedzenia, pił spokojniej. Mimo to, zawsze wolał cyca. Przekonanie go do butelki zawsze chwilę trwało. Nie straciłam przez to pokarmu (laktator), a szybkie wprowadzenie butli umożliwiło przyzwyczajenie do niej dziecka. Teraz bez problemu pije czystą wodę i soczki. Właściwie wszystko co mu podam. Wprowadzenie więc butelki nie zawsze powoduje odzwyczajenie dziecka od piersi. Ciepło i zapach matki- to to co preferują niektóre dzieci, butelka nie musi być priorytetem.

będę mamą

JAK BĘDZIESZ KŁAŚĆ SPAĆ SWOJE DZIECKO PÓŹNIEJ- NIE OBUDZI SIĘ WCZEŚNIE RANO

U nas Janek zawsze budzi się około 6. Niezależnie, czy pójdzie spać o 21, czy o 18. Sprawdzaliśmy to kilkukrotnie, a próba przeciągnięcia dziecka to tylko niepotrzebny stres i frustracja. Maluch marudzi, jest zmęczony i rozdrażniony. Nauczeni doświadczeniem- godzina osiemnasta stała się u nas godziną kąpieli. Chwilę potem synek już śpi, a my mamy wieczór dla siebie.

zostanę mamą

SPODZIEWASZ SIĘ DZIECKA? KONIEC ŻYCIA.

Macierzyństwa wymaga poświęceń. Fakt- nie da się zaprzeczyć. Pierwsze miesiące były naprawdę trudne. Brak doświadczenia powodował dodatkowy stres. Teraz jest już dużo łatwiej. Nasze życie, odkąd jest Janek, na pewno wygląda inaczej. Jednak czy ktoś powiedział, że gorzej? Długoterminowe wakacje są niemożliwe,  życie towarzyskie również ograniczone. Czas wolny spędzamy raczej we trójkę. I właśnie to jest najpiękniejsze. Jesteśmy teraz rodziną, każdy wspólny spacer celebrujemy. Mamy komu pokazywać świat, wracamy do różnych miejsc. Jak na razie mamy w planach zwiedzić Polskę. W przyszłości dodatkowo kawałek europy. Nie określiłabym tego jako koniec życie, a raczej jako jego nowy etap. 

o macierzyństwie

JAK POJAWI SIĘ DZIECKO, ZNAJOMI BĘDĄ WAS CZĘŚCIEJ ODWIEDZAĆ

W naszym przypadku jest zupełnie odwrotnie. Ciągle słyszę- teraz nam nie pasuje, jest nie po drodze, brakuje czasu. Tyczy to głównie  tych “niedzieciatych”.  Trudno się z tym pogodzić, tym bardziej, że wcześniej widywaliśmy się naprawdę często. Staram się jednak zrozumieć sytuację. W końcu nie każdy lubi małe dzieci. Płacz niemowlaka czasem doprowadza do frustracji rodzica, a co dopiero obcą osobę! Pewnie dlatego młodzi rodzice szukają towarzystwa wśród małżeństw z dziećmi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *