NIE BÓJCIE SIĘ KATARKA

Dziecko, Zdrowie i pielęgnacja

NIE BÓJCIE SIĘ KATARKA

Do sezonu infekcji jeszcze trochę czasu, jednak postanowiłam poruszyć już teraz pewien bardzo istotny problem. Otóż, mam wrażenie, że mimo coraz większej popularności Katarka, wiele mam się go po prostu boi i rezygnuje, na rzecz sprzętu o znacznie mniejszej efektywności.czym jest katarek

Co daje Katarek?

W sposób właściwy oczyszcza nos i zatoki. Katarek może ochronić nasze dziecko przed ostrą infekcją górnych i dolnych dróg oddechowych, gdyż zalegająca wydzielina, szczególnie ta gęsta i ropna może być początkiem poważnej choroby. Zatem, oczyszczanie nosa to podstawa, jednak ważne aby zabieg wykonywać dokładnie i efektywnie.

Obawa wszystkich przychodzących do apteki mam wynika  z konieczności podłączenia produktu do odkurzacza i tym samym jego siły ssącej. Właściwie jak tylko rekomenduję Katarka w codziennej pracy i mówię o jego zaletach, jak ważne jest tak dokładne oczyszczenie małego noska, który to sam nie potrafi jeszcze pozbyć się wydzieliny- wszyscy są zachwyceni. Cała sytuacja całkowicie się odmienia w momencie omawiania instrukcji obsługi- słowo odkurzacz działa jak płachta na byka.I choć zawsze staram się uspokoić- bardzo często rodzice rezygnują i decydują się na bardziej tradycyjne odciągacze np. Frida, czy klasyczna gruszka. Są to jednak produkty mało efektywne, zatem efekt i skuteczność stosowania nie spełnia oczekiwań. Maluszek często się buntuje i nie pozwala na całkowite oczyszczenie nosa. Długotrwały zabieg to też niepotrzebny stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Sama wiem, jak próbowałam wykonywać zabieg u swojego dziecka. Jest to zatem główny powód dla którego rekomenduję też tutaj- na blogu i wyjaśniam, że Katarek posiada reduktor mocy (nie jest więc ani za mocny ani za słaby), a właściwie wyprofilowana końcówka, idealnie dostosowana do małego noska, uniemożliwia inwazyjne i niewłaściwe użycie. Działanie sprzętu można przyrównać do szpitalnego ssaka, który tutaj śmiało możemy stosować w warunkach domowych, a przy tym równie efektywnie oczyszczać nos i zatoki. Zatem- produkt użyty zgodnie z przeznaczeniem nie zrobi dziecku krzywdy, a znacznie poprawi samopoczucie i być może uchroni przed podaniem antybiotyku.

jak używać katarek

Tą częścią podłączamy produkt do odkurzacza.

 

Jak stosować?

W pierwszym kroku rozrzedzamy zalegającą wydzielinę. W tym celu należy użyć roztworu soli morskiej w aerozolu, spray’u lub roztworu soli fizjologicznej w ampułkach (takie ampułki dołączone są też  do zestawu Katarek Complete).

W drugim etapie podłączamy końcówkę Katarka do rury odkurzacza, a jego moc ustawiamy na minimum. Końcówkę przykładamy otworów nosowych na kilka sekund.

W kolejnym kroku nawilżamy nosek dziecka. W tym celu możemy użyć roztworu soli morskiej lub specjalistycznej maści z prebiotykiem, która to ukoi i nawilży, a dodatkowo zadba o rozwój fizjologicznej flory bakteryjnej (tym samym zapobiegając namnażaniu się drobnoustrojów patogennych).  Zapewni szybszą regenerację i zabezpieczy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dodatkowo zawiera olej z ogórecznika, który zadba o intensywne nawilżenie wysuszonej śluzówki nosa.  Polecam tym bardziej gdyż wiem, że maści o podobnym składzie, przeznaczonej dla maluszków od pierwszego roku życia w aptece po prostu brakuje.

maść nawilżająca do nosa katarek

Podstawowe ZALETY Katarka:

 • Szybko i skutecznie odciąga zalegającą wydzielinę. Wystarcza kilkadziesiąt sekund by nos był całkowicie czysty.
 • Oczyszcza nie tylko nos ale też gardło i zatoki. Początkowo nie mogłam się nadziwić ilości ściągniętej wydzieliny z tak małego noska. Jednak wszystko TO co odciągniemy wcześniej zalegało, utrudniało oddychanie, spływało indukując kaszel. Do tego stanowiło siedlisko chorobotwórczych bakterii.
 • Natychmiast ułatwia oddychanie oraz chroni przed infekcją.
 • Niezależnie od tego kto używa, zawsze uzyskujemy pożądany efekt (tutaj chodzi mi o porównanie z Fridą, gdzie siłą ssącą są nasze płuca).
 • Nie psuje się i jest niezniszczalny. Nasz Katarek już swoje przeżył i nadal ma się dobrze.

 

WADY: 

 • Wymaga dokładnego czyszczenia (co zresztą dotyczy wszystkich aspiratorów). Można jednak dodatkowo nabyć specjalne szczoteczki co znacznie ułatwią sprawę (jedna z nich dołączona jest do zestawu Katarek Complete).
szczoteczki do czyszczenia katarka

szczoteczki ułatwiające czyszczenie.

Z własnego doświadczenia wiem, że Katarek to wynalazek na miarę XX wieku i nie wyobrażam sobie choroby bez jego posiadania. Dodatkowe akcesoria stanowią też świetny dodatek, dając nam kompletny zestaw do oczyszczania małego noska. Nie ma też podstaw to obawy przed jego stosowaniem, zatem zdecydowanie warto sięgnąć po produkt, kiedy to nasz niemowlak męczy się z zatkanym noskiem. Przetestowałam na swoim dziecku, polecam każdej mamie J

 

2 komentarze

 1. A-girl

  30 lipca 2018 at 15:53

  Bardzo przydatny post, sporo rzeczy się nowych dowiedziałam 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *