Poradnik młodej mamy. Pierwsze dni z noworodkiem w domu

Dziecko, LIFESTYLE, Zdrowie i pielęgnacja

Poradnik młodej mamy. Pierwsze dni z noworodkiem w domu

Stało się. Właśnie zadebiutowałaś w roli mamy. Tak naprawdę. Trzymasz w objęciach swoje nowonarodzone dziecko, dumnie przekraczacie próg domu… i nagle nachodzi cię milion pytań, obaw, wątpliwości. Spokojnie! To zupełnie normalne. Niezależnie bowiem od tego, że do roli mamy przygotowywałaś się przez całą ciążę, że przeczytałaś tony poradników i wysłuchałaś setek dobrych rad, to masz prawo czuć się niepewnie. Jak poradzić sobie z opieką nad noworodkiem w pierwszych chwilkach po powrocie?

Czas zmian
Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, zmienia się wszystko. Im wcześniej zdacie sobie z tego sprawę, tym lepiej: uniknięcie rozczarowań i niepotrzebnego stresu. Do roli rodzica (mamy, taty), do roli dziadka, starszego brata czy siostry nie tylko trzeba się odpowiednio przygotować. Tego trzeba się nauczyć, po prostu. Dajcie sobie czas, odrobinę cierpliwości, wspierajcie się. W razie pytań – nie wahaj się prosić o pomoc czy dobrą radę.

Co z tym pępkiem?
Pępek to jest to, czego młodzi rodzice boją się najbardziej. I nic w tym dziwnego. Raz, że pępek maluszka to naprawdę ważna sprawa, a dwa – że mitów wokół jego właściwej pielęgnacji jest mnóstwo. No więc od początku. Kilkanaście dni właściwej pielęgnacji kikuta pępowinowego załatwia sprawę: ten stopniowo zasycha, twardnieje, zmienia kolor, by ostatecznie odpaść. O tym, jak dobrze pielęgnować pępek, zostaliście poinformowani w szpitalu. I do tych zasad się stosujcie. Reagujcie tylko wtedy, gdy wokół pępka pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, wysięk wydzieliny. Wówczas konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Jak dbać o skórę?
Właściwa pielęgnacja delikatnej skóry maluszka to podstawa. Problemy skórne to kłopot nie tylko estetyczny. To przypadłość, która może powodować dyskomfort, ból, pieczenie, może być powodem rozdrażnienia, płaczliwości, problemów maluszka ze snem. Co robić, aby tego uniknąć? Stosowanie odpowiednich preparatów to klucz do sukcesu.

Jak kąpać?
Krążą o niej mity. I nic w tym dziwnego: Pierwsze spotkanie niemowlęcia z wanienką to dla świeżo upieczonych rodziców stres, jakich mało. Czego się boimy? Właściwie wszystkiego. A już najbardziej tego, że niechcący zrobimy maleństwu krzywdę. Tymczasem wystarczy odpowiednio się przygotować (wcześniej zadbać o właściwą temperaturę wody i powietrza, o ubranka, ręcznik, kosmetyki), by wszystko poszło dobrze. Pamiętajcie o tym, aby do kąpania noworodka używać najdelikatniejszych kosmetyków. Dbajcie o to, by temperatura wody wynosiła ok. 37 stopni. Myjąc maluszka, róbcie to delikatnie i z wyczuciem – tak, aby dziecka nie przestraszyć. Już sama sytuacja, tak dla niego nowa, jest wystarczająco stresująca.

Jak karmić?
Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią. Jak często? Tak często, jak maluszek sobie tego życzy. Karmienie na żądanie ma gwarantować pełny brzuszek, dobry sen, właściwy rozwój. Tylko co zrobić, by z karmieniem pojawiają się problemy? Gdy mama boryka się z nawałem mlecznym lub – wprost przeciwnie – z brakiem mleka? Po pierwsze: nie poddawaj się! Sprawdź, czy dobrze przystawiasz dziecko do piersi. Po drugie: zweryfikuj, czy pijesz odpowiednią ilość płynów. Dbaj o dietę. A w razie jakichkolwiek pytań, poproś o pomoc specjalistę: pediatrę, położną, doradcę laktacyjnego.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących macierzyństwa znajduje się na stronie www.baby-shower.pl

baby-shower

2 komentarze

  1. Ewa

    13 marca 2019 at 11:53

    Bardzo fajny poradnik młodej mamy 🙂 na pewno się przyda. Dzięki!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *