Prawidłowy rozwój koncentracji u niemowlaka

Bez kategorii, Fajne rzeczy i gadżety, Wyprawka, Zdrowie, Zdrowie i pielęgnacja

Prawidłowy rozwój koncentracji u niemowlaka

Problemy z koncentracją uwagi u maluszka mogą stać się przyczyną wizyt u lekarza w późniejszym wieku dziecka. Zdolność skupienia się na konkretnej czynności jest potrzebna przy wszystkich świadomych działaniach, zabawach, czy rysowaniu. Umiejętność ta rozwija się stopniowo w toku życia człowieka. Prawidłowy przebieg nabywania zdolności koncentracji dziecka już w okresie niemowlęcym silnie wpływa na późniejsze procesy poznawcze, jak nauka czytania, pisania czy rozwój zdolności plastycznych dziecka. U małych dzieciaczków mamy do czynienia z tak zwaną uwagą mimowolną, czyli przyciąganą bez ich woli poprzez np. głośny dźwięk, kolorowy obrazek lub poruszający się przedmiot. Już wtedy należy rozwijać tą umiejętność. Stymulować zmysły dziecka, bo od tego, ile maluch nauczy się w pierwszych miesiącach, będzie zależał jego przedszkolny debiut! Jak zatem rozwijać u dziecka umiejętność koncentracji w pierwszych miesiącach jego życia?

Maluszek ma wówczas jeszcze mało podzielną uwagę. Lubi obserwować otoczenie. W pierwszym miesiącu życia zaczyna wodzić wzrokiem za przesuwanymi przedmiotami ale nie potrafi jeszcze świadomie zainteresować się konkretną rzeczą.  W sposób jeszcze niekontrolowany potrafi poruszać rączkami, a zaciśnięte w piąstki dłonie wkłada do buzi. Jego uwaga samoistnie przenosi się z przedmiotu na przedmiot, z zabawki na zabawkę.

W drugim miesiącu jego ruchy stają się bardziej kontrolowane. Maluszek wykazuje chęć sięgania po przedmioty i zabawki, szczególnie te o kontrastowych kolorach.

Natomiast w trzecim miesiącu dziecko, poprzez stałe powtarzanie i utrwalanie ruchów często prowadzi samodzielną „zabawę” własnymi rączkami oraz lepiej kontroluje ich ułożenie w przestrzeni. Interesuje się kolorową, szeleszczącą zabawką. Pozytywka, czy dodatkowe elementy w postaci lusterka, zachęcają do zabawy.

Rady, jak zacząć trenować koncentrację maluszka:

 • Wieszaj (nad łóżeczkiem, na barierkach, w wózku) kolorowe, ruchome, szeleszczące bądź grające zabawki. Poruszaj nimi, opowiadaj o nich- zachęci to do zwracania wzroku w ich kierunku.
 • Codziennie czytaj i pokazuj maluchowi książeczki. Najlepiej dostosowane dla niemowląt (0+). Maluch i tak nie rozumie tekstu ale zacznie słuchać tego, co mówisz. Zainteresują go kolorowe obrazki, nadruki, wystające metki. Pokazuj i nazywaj zwierzęta na rysunkach.
 • Baw się z maluszkiem w naśladowanie! Jeśli mówi “da, da”, powtarzaj to samo. Zainteresuje to malca do skupienia się na tym, co samo mówi oraz nad dźwiękami, które do niego docierają.

Już od samego początku chcę zadbać o prawidłowy rozwój synka. Zapewnić mu wszystkie niezbędne elementy, do których zaliczają się też pierwsze zabawki. Nawet wówczas, kiedy kupujemy niby tak proste gadżety dla naszych dzieci, zwróćmy uwagę co dodatkowo zawierają i co dzięki temu zapewniają naszym maluchom.

Jak zawsze będzie kilka zdjęć zabawek, które sama wybrałam. Zwracałam uwagę aby miały wszystkie wspomniane wcześniej aspekty: były kolorowe, posiadały dodatki w postaci szeleszczących elementów, metek, lusterek. Aby wydawały dźwięki, spełniały jednocześnie kilka funkcji np. były grzechotką i gryzakiem. I tutaj naprzeciw wyszła firma Canpol Babies. Polski producent, posiadający produkty z atestami.

Uroczy, pluszowy żółw. Jest i zabawką i grzechotką. Dodatkowo gra, po naciśnięciu trójkąta z nutkami. Wówczas mrugają mu drobne lampki umieszczone na główce żółwia! Ma intensywnie szeleszczącą wkładkę oraz lusterko. Zainteresuje maluszka na dłużej.

bloga nowoczesnej mamy

Żółw nie będący zwykłą maskotką

Pierwsza książeczka. Mięciutka, milutka, prezentująca zwierzątka z oceanu. Krab jako nóżki, ma metki, które są uwielbiane przez niemowlaki! Dodatkowo przy ściśnięciu wydaje dźwięk! Ośmiornicę można pociągnąć za macki. Książeczka zaopatrzona jest też w gryzak i lusterko.

blog nowoczesnej mamy

Pierwsza książeczka

Ostatnia z zabawek, czyli pluszowa grzechotka z gryzakiem. Zaopatrzona w rybkę. Każdy jej element to spora frajda dla malucha. Grzechotka jest mała, poręczna, do wózka, na spacer, czy wizytę u lekarza.

blog nowoczesnej mamy

Grzechotka z gryzakiem

Każda zabawka ma specjalny uchwyt do zawieszenia. Przeznaczona jest oczywiście już dla najmłodszych dzieci.

blog nowoczesnej mamy

Dla dzieci od urodzenia!

blog parentingowy

 

Znacie miejsce Blogosfera? Każda blogerka może uczestniczyć w programie i starać się o możliwość testowania produktów firmy Canpol Babies. Polecam i zapraszam!

blog parentingowy

 

 

 

2 komentarze

 1. Agat

  17 listopada 2015 at 20:17

  Śliczne kolory mają te zabaweczki 🙂
  Zapraszam do mnie na konkurs z firmą Nuk

  Pozdrawiam

 2. Beti

  1 listopada 2015 at 18:09

  Polecam Ci żyrafe Sofie 100% guma do tego smoczek bardzo delikatna w dotyku. Mam już taki zestaw czeka na naszego maluszka pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *