Soczewki kontaktowe. Czy można je bezpiecznie stosować w czasie pandemii koronawirusa?

LIFESTYLE, Zdrowie i pielęgnacja

Soczewki kontaktowe. Czy można je bezpiecznie stosować w czasie pandemii koronawirusa?

Soczewki kontaktowe- wygodne w noszeniu, łatwe w użyciu i dają możliwość normalnego życia nawet przy dużej wadzie wzroku. Ja sama- kobieta z wadą, bez okularów widzę nieostro i nie ma możliwości bym bez korekcji wzroku wyszła z domu. Soczewki to moje wybawienie. Wiosenne słońce, zabawa w piaskownicy, hulajnoga, nauka jazdy na rowerze bez kółek. Oczywiście wszystkie te czynności obecnie wykonujemy na terenie naszej działki! A jednak tradycyjne okulary przeszkadzają i ograniczają. Doskonale więc rozumiem osoby, które nie chcą obecnie zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. Mimo, że może wiązać się z tym pewne ryzyko. W końcu założenie soczewek kontaktowych to bezpośredni kontakt dłoni ze śluzówką oka. 

soczewki a koronawirus, szkła.com

Wytyczne, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa (COVID-19), nakazują unikanie dotykania twarzy i oczu. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową i do naszego organizmu może wniknąć nie tylko przez usta czy nos, ale i przez oczy(a konkretnie przez kanaliki łzowe, z których następnie przenosi się do nosa, a stamtąd do płuc). Dlatego właśnie oczy powinny znaleźć się pod szczególną ochroną. W związku z tym pojawiła się niepewność- Czy noszenie soczewek kontaktowych może zwiększać ryzyko zakażenia? Sama trafiłam w sieci na artykuły zachęcające obecnie do rezygnacji z ich noszenia na rzecz okularów. Jednocześnie sama będąc w gronie zwolenników doskonale rozumiem obawy. Wszelkie niepotwierdzone informacje budzą we mnie frustrację i poczucie winy. Postanowiłam więc stawić czoła sprawie i dowiedzieć się jakie są fakty i co na ten moment wiemy.

Producenci zapewniają, że noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne przy zachowaniu higieny i zasad ich użytkowania.

Wiodąca firma zajmująca się produkcją soczewek kontaktowych Acuvue wystosowała komunikat w sprawie bezpieczeństwa ich stosowania w czasie epidemii, dostępny TUTAJ.

Z kolei na stronie Cooper Vision oprócz stanowiska w sprawie dostępne są też artykuły naukowe dotyczące wskazówek stosowania soczewek kontaktowych w czasie pandemii COVID-19 (znajdziemy TUTAJ).

Swoje zdanie wypowiedziała również profesor Hristina Groupcheva (Department of Ophthalmology and Visual Sciences), która uważa, że jeśli jesteśmy zdrowi, to przy zachowaniu najwyższych standardów higieny, możemy kontynuować użytkowanie soczewek bez przeszkód. Jeśli natomiast występują u nas objawy infekcji, przeziębienia czy tym podobnych dolegliwości – należy zrobić sobie przerwę w korzystaniu z tej metody korekcji, aż do momentu powrotu do zdrowia i równowagi w organizmie.

Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny i krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych.

acuvue a koronawirus, soczewki a koronawirus, soczewki opinia

Analizując dostępne artykuły naukowe najważniejsze jest by przestrzegać zasad higieny oraz pamiętać o właściwym użytkowaniu soczewek kontaktowych i nie dotykać twarzy w ciągu dnia. Należy codziennie dezynfekować soczewkiprzeznaczonym do tego płynem oraz przestrzegać jego daty ważności(często po otwarciu preparatu czas ten wynosi kilkadziesiąt dni). Dodatkowo ważne jest przechowywaniew czystym pojemniku, który trzeba regularnie wymieniać. Zawsze przed założeniem oraz zdjęciem soczewek bezwzględnie należy właściwie myć ręcewodą z mydłem przez min. 30 sekund, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Nie należy też stosować szkieł dłużej, aniżeli rekomenduje producent. Takie działanie pozwoli maksymalnie zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa na powierzchnię oka. W razie niepewności można obecnie przejść na stosowanie soczewek jednodniowych (dostępne TUTAJ). Wówczas każdego dnia będziemy zakładać sterylną parę szkieł. 

soczewki acuvue, szkła.com, soczewki a koronawirus

Z doświadczenia wiem, że po kilku godzinach noszenia soczewek kontaktowych możemy odczuwać dyskomfort wynikający z przesuszenia śluzówki oka.Związane jest z tym ryzyko tarcia powieki i mimowolne kierowanie dłoni w okolice oka. Tutaj zgadzam się więc z powszechną obawą, że noszenie soczewek kontaktowych pośrednia może zwiększać ryzyko zakażenia. Pośrednio, bo nieświadomie dotniemy oka brudną ręką. 

Bardzo pomocne jest stosowanie kropli nawilżających, które skutecznie zniwelują przykre dolegliwości przesuszonego oka (dostępne TUTAJ). Przed ich aplikacją również należy zadbać o higienę rąk. 

Jeszcze jeden aspekt- spotkałam się też z opinią, że okulary tworzą barierę ochronną. Dzięki czemu nie tylko korygują wadę ale też ograniczają ryzyko przedostania się wirusa do oczu. To jest ważny aspekt, który ma szczególne znaczenie w zamkniętym pomieszczeniu dlatego też służba medyczna musi być zaopatrzona w gogle ochronne. Zaznaczam też, że okulary również wymagają mycia i dezynfekcjigdyż to na nich osadza się najwięcej zanieczyszczeń. Dotyczy to zarówno szkieł jak i oprawek, które najczęściej dotykamy. Zatem niewłaściwa higiena okularów również stwarza pewne ryzyko. 

soczewki a koronawirus, soczewki acuvue, opinia acuvue, szkła.com opinia

Ja nie zrezygnowałam na ten czas z noszenia soczewek kontaktowych. Stosuję je od ponad 10 lat i nie wyobrażam sobie bym obecnie mogła korzystać wyłącznie z okularów korygujących. Byłoby to dla mnie spore ograniczenie uniemożliwiające normalną aktywność. Zamawiając ostatni zapas wypróbowałam nowej linii Acuvue Oasys with Transitions. I mogę śmiało powiedzieć, że moje zaufanie do producenta Acuvue będzie trwało nadal. Te nowej generacji soczewki zapewniają filtrację światła, dzięki czemu nie mrużymy oczu w słoneczny dzień, a dodatkowo chronią przed oślepieniem przez reflektory samochodów. Doceni to każdy krótkowidz posiadający prawo jazdy. Dużo trudniej mi jest prowadzić auto po zmroku, a te soczewki zapewniają dużą poprawę podczas nocnej jazdy, gdyż dodatkowo redukują poświatę lamp. Jakość i ostrość widzenia jest dla mnie fenomenalna. Lepsza aniżeli przy korekcie wady przy pomocy okularów. Szkła Acuvue zapewniają też widoczny komfort na 12 godzin. Łatwo się je zakłada, są bardzo wytrzymałe i wygodne. Jeszcze bardziej oddychające od poprzedniej wersji Acuvue Oasys. 

soczewki acuvue, szkła.com, soczewki a koronawirus

Soczewki kontaktowe cieszą się ogromną popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na ich stosowanie. Dają możliwość normalnego funkcjonowania niezależnie od wady wzroku. Zachowanie zasad higieny podczas zakładania i zdejmowania oraz stosowanie właściwych płynów pielęgnujących zapewnia bezpieczeństwo i możliwość ich stosowania w okresie pandemii koronawirusa. 

A teraz w ramach przypomnienia: 

Czym są soczewki kontaktowe?

Najogólniej soczewki kontaktowe można podzielić na twarde i miękkie. Podobnie się je pielęgnuje, jednak ich zastosowanie zależy od dolegliwości, rodzaju i przyczyny wady wzroku. Soczewki twarde są zdecydowanie droższe, a ich zastosowanie zalecone jest przez lekarza. Soczewki miękkie- zdecydowanie bardziej popularne, łatwo dostępne w sklepach lub przez internet. Różnią się terminem trwałości, mogą być miesięczne, dwutygodniowe, czy jednodniowe. Rodzaj szkieł dobiera lekarz okulista. 

Soczewki kontaktowe miękkie wykonane są z polimery zwanego hyrożelem bądź silikonowym hydrożelem. Ich głównym składnikiem jest woda. Szybko mogą ulec zabrudzeniu przez odkładanie się osadów białkowych i tłuszczowych na ich powierzchni. Ważne jest więc ich codzienne czyszczenie przeznaczonym do tego płynem pielęgnacyjnym. W zależności od rodzaju soczewek powinno się je często wymieniać oraz właściwie pielęgnować skórę wokół oczu. Tylko w taki sposób unikniemy groźnych powikłań, a nawet uszkodzenia wzroku. 

Higiena

Podczas stosowania soczewek kontaktowych niezwykle ważna jest higiena. Dotyczy to przede wszystkim dokładnego mycia rąk przed ich założeniem. Powinno się to odbywać wręcz w sterylnych warunkach. Soczewki należy zakładać przed wykonaniem makijażu oczu, a demakijaż wykonywać po ich usunięciu z powierzchni oka. Do przechowywania i pielęgnacji soczewek używać należy wyłącznie przeznaczonych do tego preparatów. Oczyszczanie, a tym samym demakijaż oczu powinien być delikatny i dokładny. Nie należy dopuścić do pozostania resztek kosmetyków, które mogą gromadzić się na oku, a tym samym je podrażniać. Należy wybierać płyny do demakijażu oczy z przeznaczeniem dla osób stosujących soczewki kontaktowe. Są one hipoalergiczne, w składzie zawierają substancje łagodzące, a przy tym mają mniej konserwantów. Wskazane są tutaj postacie płynne kosmetyków jak np. płyn micelarny. Po oczyszczeniu skóry warto przemyć twarz czystą wodą.

Nawilżenie.

Soczewki kontaktowe powodują przesuszenie oka. To całkowicie naturalne zjawisko, które w zależności od naturalnych predyspozycji będzie mniej lub bardziej odczuwalne i wymaga stosowania tzw. Sztucznych łez. To krople o naturalnym składzie, przeznaczone do uzupełnienia filmu łzowego, którego w danym momencie po prostu brakuje. 

4 komentarze

  1. Iggi

    4 czerwca 2020 at 22:19

    Your blog has good looking.You have to include more information about this topic.

  2. Chełmiec

    9 maja 2020 at 07:47

    Mam zapas soczewek, ale właśnie przez wirusa i utrzymywaniem ostrych rygorów sanitarnych, przerzuciłem się na okulary. Nie modne ale w tej chwili według mnie bardziej praktyczne 😉

  3. Gabriela

    16 kwietnia 2020 at 14:40

    Ja teraz w ogóle nie wychodzę z domu a dużo siedzę przed komuterem, więc przeżuwałam się na okulary 🙂 W końcu nie muszę się męczyć z codziennym zakładaniem soczewek. Też tak robicie?

  4. Kobieca Strona Dietetyki

    14 kwietnia 2020 at 18:33

    Bardzo ciekawe pytanie. Tak naprawdę teraz wychodzi wiele takich wątpliwości…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *