Suchy kaszel. Specyfiki z apteki

LIFESTYLE, Zdrowie i pielęgnacja

Suchy kaszel. Specyfiki z apteki

Kaszel suchy, inaczej nieproduktywny (nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny), pojawia się zazwyczaj na początku infekcji górnych dróg oddechowych. Potrafi być bardzo uciążliwy, szczególnie kiedy występują jego napady. Wówczas pacjent może odczuwać ból w klatce piersiowej, duszność i wyczerpanie. Taki kaszel może prowokować też wymioty, z czym bardzo często spotykamy się u dzieci. Dodatkowo utrudnia funkcjonowanie, nie daje spać, a nieleczony może przyczynić się do powstania astmy oskrzelowej.

Co znajdziemy w aptece?

Możemy wyróżnić głównie preparaty działające ośrodkowo (w ośrodkowym układzie nerwowym). Są to specyfiki bardzo skuteczne, a na efekt ich działania czekamy nie dłużej jak 30 minut. Niestety mogą powodować wiele działań niepożądanych, szczególnie przy ich nadużywaniu i przedawkowaniu. Podczas ich stosowania zachować należy ostrożność, bardzo uważnie też trzeba odmierzać dawki. Stosuje się przez krótki czas (najwyżej dwa, trzy dni), a u dzieci poniżej 3. roku życia wyłącznie na zalecenie lekarza, gdy uzna on, że tego typu lek jest naprawdę niezbędny – np. gdy suchy kaszel tak bardzo męczy dziecko, że nie jest ono w stanie jeść, spać ani normalnie funkcjonować.

W lekach przeciwkaszlowe o działaniu ośrodkowym substancją czynną jest kodeina, dekstrometorfan, butamirat. Leki te NIE hamują wybiórczo tylko czynności ośrodka kaszlu, lecz mogą również wpływać na inne struktury mózgu i powodować wiele działań niepożądanych, takich jak senność, niepokój, nudności, a niekiedy drgawki uogólnione, swędzenie skóry, zaburzenia widzenia.

Mogą wykazywać też działanie uzależniające przy długotrwałym stosowaniu (dotyczy głównie kodeiny). Dla przypomnienia- kodeina i dekstrometorfan to OPIOIDY. Kodeina to pochodna MORFINY. Morfina wykazuje bardzo sile działanie przeciwbólowe jak i przeciwkaszlowe. Kodeina z kolei głównie przeciwkaszlowe, nie jest jednak pozbawiona działania przeciwbólowego. Obie te substancje przenikają przez łożysko do płodu oraz do mleka matek karmiących. Nie podajemy dzieciom syropów na bazie kodeiny!

Na bazie kodeiny:

Syrop sosnowy złożony (Generalnie wykazuje działanie wykrztuśne. Jednak mimo, że ziołowy- zawiera kodeinę! W niewielkich ilościach ale jednak zawiera. Nie wolno podawać go dzieciom)

Thiocodin tabletki/syrop

 

Dekstrometorfan pozbawiony jest działania przeciwbólowego, wykazuje jednak słabe działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Dostępny w wielu preparatach dla dzieci. Ja sama nie podałabym poniżej 12 roku życia, chyba, że pacjent posiada receptę/ewidentne wskazanie od lekarza.

Na bazie dektrometorfanu:

Acodin syrop

Dexapini syrop

Dexatussin syrop

Mucotussin syrop

Robitussin syrop

Tussidex syrop

TussiDrill syrop

 

 

Butamirat. Najlepsze „zło”. Działa on wybiórczo tylko na ośrodek kaszlu, nie powoduje więc działań niepożądanych charakterystycznych dla kodeiny, czy dekstrometorfanu. Dodatkowo rozszerza oskrzela. Jest więc najbezpieczniejszy z preparatów ośrodkowych, może być stosowany u niemowląt. Pamiętać należy jednak, że podajemy tego typu lek jedynie w sytuacjach, które tego naprawdę wymagają. Nie można go nadużywać.

Na bazie butamiratu:

Supremin syrop

Sinecod krople/syrop

 

Doskonałą alternatywą wydają się preparaty na bazie wyciągów roślinnych. Oczywiście lek ziołowy, nie zawsze oznacza całkowicie bezpieczny. Dodatkowo preparaty na bazie ziół mogą wywoływać odczyn alergiczny. Jest jednak kilka bardzo dobrych i sprawdzonych syropów, które z powodzeniem pomogą podczas infekcji i w naturalny sposób złagodzą objawy kaszlu. Sama jestem przekonana, że składnik pochodzenia naturalnego jest zdecydowanie korzystniejszy aniżeli substancja chemiczna. Lepiej się wchłania, wykazuje dobrą biodostępność i efekt działania. Działania niepożądane pojawiają się zdecydowanie

rzadziej i zazwyczaj są wynikiem nadużycia. Aby móc „wydobyć” esencję z ziół, wykorzystuje się w tym celu etanol. To on niestety stanowi najczęściej ograniczenie wiekowe.

Działanie przeciwkaszlowe wykazuje podbiał pospolity (liść), prawoślaz lekarski (korzeń, liść), babka lancetowata (liść), dziewanna  (kwiat)  i porost islandzki.

 

Podbiał pospolity– działa powlekająco i osłaniająco na górne drogi oddechowe. Powleka śluzówkę jamy ustnej i gardła, zmniejsza jej podrażnienie i łagodzi kaszel. Farfaron syrop- nie należy go stosować poniżej 12 roku życia.

Prawoślaz lekarski zawiera śluzy, które powlekają cienką warstwą górne drogi oddechowe, łagodzą w ten sposób podrażnienia. Działają łagodnie przeciwkaszlowo. Syrop prawoślazowy to tani, sprawdzony i znany od lat specyfik. Zdecydowanie polecam. Jest jednak jedno ale… może zawierać niewielkie ilości etanolu. Z tego względu nie powinno się go podawać poniżej 6 roku życia.

Babka lancetowata – wyciąg z liści babki lancetowatej działa przeciwzapalnie w obrębie jamy ustnej i gardła oraz zmniejsza przekrwienie śluzówek. Ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie dróg oddechowych. Stosowany przeciwko kaszlowi (także u palaczy), chrypce, w stanach zapalnych z utrudnionym odkrztuszaniem i zalegającą wydzieliną. Babicum syrop od 3 roku życia.

Dziewanna zawiera substancje o właściwościach łagodzących suchy kaszel i podrażnienia górnych dróg oddechowych. PONADTO badania wykazały, że ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, a także wykrztuśne. Zalecana w przeziębieniach, stanach grypowych połączonych z uporczywym kaszlem. Bardzo dobry specyfik- Sirupus Verbasci– ze względu jednak na etanol zalecany powyżej 6 roku życia.

Porost islandzki- cud natury. Działa bakteriostatycznie, powlekająco, osłaniająco, przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo. Do tego ma jeszcze inne właściwości m.in. poprawia pracę wątroby, trzustki, uspokaja i goi rany. I tutaj mamy syrop Junior Angin od 1 roku życia. Mój faworyt J

1 Comment

  1. Jerrremmka

    27 kwietnia 2017 at 23:31

    Mój faworyt to również porost islandzki, ale kupuję bobolen. Moja córka jest w stanie przełknąć tylko ten syrop, na szczęście jest szybki i skuteczny. Dni są ok, a noce spokojnie przespane. Sama czasami go jej podbieram, ale dla mnie bardzo istotna jest ta powłoka, którą tworzy, ona od razu daje uczucie ulgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *