UWAGA. To dziecko ma AZS! Co teraz?

Dziecko, Zdrowie i pielęgnacja

UWAGA. To dziecko ma AZS! Co teraz?

Nie mam wątpliwości. AZS staje się coraz to bardziej powszechne. I choć choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, jest bardzo uciążliwa ze względu na swój przewlekły charakter. Uporczywy świąd to tylko jeden z wielu objawów, który obniża jakość życia. I to nie tylko dziecka, a również rodziców.

bioderma atroderm

Dlaczego ten post zaczyna się od słów UWAGA? Otóż- zdarza mi się, że jako farmaceutka otrzymuję pytania dotyczące możliwości zarażenia się AZS. Czy jest się czego bać? Prosicie o pomoc, o ochronę dziecka przed atopią, a właściwie profilaktykę jeszcze przed narodzinami jak i później, w przedszkolu. Pytajcie co zrobić, kiedy codziennie Wasz maluch ma kontakt z dzieckiem z wypryskiem i dlaczego czasem zmiany się nasilają, a czasem pozostają wręcz niewidoczne. Dla wielu z Was atopowe zapalenie skóry wciąż pozostaje zagadką, mimo, że tyle się o tym słyszy, bo w końcu z AZS spotykamy się coraz częściej. Zacznę od teorii, by zakończyć na Waszych wątpliwościach 🙂

Czym właściwie jest AZS (atopowe zapalenie skóry)?

To przewlekła i nawrotowa dermatoza zapalna, zwykle rozpoczynająca się w okresie wczesnego dzieciństwa. Posiada ona charakterystyczną morfologię oraz lokalizację zmian skórnych. Bardzo typowym dla AZS objawem jest niezwykle nasilony świąd skóry, powodujący zazwyczaj zaburzenia snu. AZS może wystąpić w każdym okresie życia, jednak najczęściej manifestacja pierwszych objawów przypada na wczesne dzieciństwo. Przyczyna choroby nadal nie została jednoznacznie wyjaśniona, a właściwie doszukuje się złożonej interakcji pomiędzy uwarunkowaniami genetycznymi, odpowiedzią immunologiczną, czynnikami infekcyjnymi oraz otaczającym środowiskiem (w tym alergenami). Zatem- osoba chora nie jest w stanie przekazać swojej choroby innym. Nie stanowi źródła zakażenia, a jednie ofiarę przykrego schorzenia, które utrudnia życie.

azs co robić

Czy AZS można leczyć?

Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Zgodnie z przyjętymi zasadami, postępowanie w AZS obejmuje trzy główne elementy: profilaktykę, właściwą pielęgnację skóry atopowej, leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.

Profilaktyka pierwotna dotyczy dzieci urodzonych w rodzinach obciążonych atopią, nie mających jeszcze żadnych objawów klinicznych. Obejmuje ona przedłużenie karmienia piersią do 3–6 miesięcy oraz ograniczenie dużej ekspozycji na silne alergeny powietrznopochodne (przykładowo roztocze kurzu domowego). A więc możemy próbować zapobiegać atopii, niestety ze względu na częściowe podłoże genetyczne schorzenia, nie zawsze okaże się to możliwe.Profilaktyka wtórna dotyczy pacjentów z klinicznymi objawami schorzenia. Postępowanie w tym wypadku to dokładna diagnostyka alergologiczna, codzienna pielęgnacja skóry emolientami zapobiegającymi wysuszeniu skóry, eliminacja alergenu oraz unikanie czynników drażniących. 

Właściwa pielęgnacja to jeden z najważniejszych aspektów AZS.

bioderma opinia

Jak wspomniałam wcześniej, charakterystyczną cechą skóry atopowej jest jej znaczna suchość, połączona z intensywnym świądem i stanem zapalnym. Kluczowym elementem postępowania jest zatem w tym przypadku systematyczne i regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry oraz odbudowa uszkodzonej bariery ochronnej. Uważa się wręcz, że właściwe zabiegi pielęgnacyjne są podstawą leczenia AZS. W większości przypadków pozwalają na odtworzenie i wzmocnienie prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej. Preparaty nawilżające i natłuszczające skórę określa się jako emolienty. Powinny one być stosowane przynajmniej dwa/trzy razy dziennie, a w zależności od stanu klinicznego częściej, gdyż maksymalny czas ich działania wynosi 6 godz. Każda mama pragnie ukoić ból i dyskomfort swojego maleństwa, a w tym przy przypadku to właśnie właściwa pielęgnacja pozwala załagodzić objawy choroby. Pielęgnacje powinniśmy zaczynać od mycia ciała we właściwym dermokosmetyku (bezwzględnie należy unikać mydeł alkalizujących), by później zastosować zewnętrzne preparaty nawilżające i łagodzące swędzenie. Wiedząc zatem, jak ważna jest edukacja w tym temacie wspieram kampanię Z Sercem o Atopii. To pigułka wiedzy i porad dla rodziców. Nie tylko w postaci pomocnych i fachowych artykułów, ale również baza zaufanych lekarzy, specjalizujących się w leczeniu atopii. I to prawie w każdym zakątku Polski! Zatem zsercemoatopii.pl to miejsce odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz wsparcie w postaci rekomendacji lekarza, specjalisty. Jeżeli problem AZS dotyczy Waszych najbliższych, warto tam zajrzeć i zapoznać się z wiedzą na temat AZS!

popularny blog

I co dalej? Niestety AZS odbija się na życiu samego chorego jak i rodziny. Wpływa na jego jakość. Bo maluch, który odczuwa dyskomfort, płacze, budzi się w nocy, jest rozdrażniony i niespokojny. Tym samym rodzi frustrację, powoduje przewlekłe zmęczenie, obniża nastrój. Choroba zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie. Wymaga więc specjalistycznego podejścia, a to My- Rodzice musimy nauczyć się jak z nią walczyć. I choć nie można jej całkowicie wyleczyć, są obecnie produkty, które dosłownie ratują naszą skórę. Mowa tutaj o dermokosmetykach.

popularny blog parentingowy

Pora na rekomendację. Tym razem zadecydowała wysoka efektywność, unikatowy skład, tolerancja i zadowolenie pacjentów. Do skóry suchej i atopowej przeznaczona jest wspomniana linia Bioderma Atoderm. Warto rozpocząć od oczyszczania. Pamiętajcie- właściwie oczyszczenie bez wysuszenia to fundament dalszej pielęgnacji! Zwracam tutaj uwagę na fenomenalny olejek nawilżający do mycia (Atoderm Huile de douche), który zawiera roślinne biolipidy! Moja skóra się nim poi każdego dnia 🙂 Oczywiście, do dyspozycji mamy również klasyczną postać produktu- łagodny żel do twarzy i ciała Atoderm Intensive Gel moussant. Ważne, że dermokosmetyki do oczyszczania z linii Atoderm działają bardzo efektywnie, a przy tym zachowują barierę ochronną skóry, nawilżają i jednocześnie koją podrażnienia. Nie mamy więc ryzyka wysuszenia oraz nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skórypo ich użyciu. Po oczyszczaniu, w kolejnym etapie nakładamy krem. Balsam Atoderm Intensive Baume, który intensywnie odżywia, powstrzymuje dostęp alergenów, a tym samym redukuje uczucie swędzenia i przywraca skórze komfort. Można go stosować od pierwszych dni życia. Atoderm Intensive Baume jest przeznaczony zarówno do pielęgnacji skóry całego ciała, jak i twarzy. Zatem jest to kompleksowa pielęgnacja, która pozwoli rozwiązać problem.  

bioderma opinia
bioderma atroderm opinia

Z pomocą przychodzi też Bioderma Atoderm SOS Spray, który daje natychmiastową ulgę. To spray, który redukuje intensywne swędzenie w 60 sekund, a dodatkowo chroni przed bakteriami, które wywołują podrażnienie. Prawda, że to skarby w domu małego atopika?

Należy również pamiętać, że nieestetyczne zmiany skórne to nie tylko dyskomfort ale również odrzucenieprzez rówieśników w przedszkolu i w szkole. Mogą też być powodem nieprzyjemnych komentarzy wśród rodziców, co budzi dodatkowe, negatywne emocje. Ważne jest zatem, aby edukować najbliższe otoczenie na temat atopii (nie można się nią zarazić!), a także by koić ból, pielęgnować wymagającą skórę, a tym samym łagodzić ostre zmiany skórne.Tutaj niezbędna okazuję się terapia odpowiednimi emolientami. Mam nadzieję, że mój post pomoże rozwiać wątpliwości i wesprze walkę z atopią.

Piśmiennictwo:

  1. “Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego”. Wojciech Silny, Magdalena Czarnecka-Operacz, Wiesław Gliński, Zbigniew Samochocki, Dorota Jenerowicz
  2. “Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: Analiza Badań”. Barbara Bartoszek”
  3. “Wpływ atopowego zapalenia skóry na jakość życia pacjentów i ich rodzin”. Joanna Kłudkowska, Roman Nowicki1 Comment

  1. Dietetyk Na Walizkach

    25 czerwca 2019 at 21:27

    Bardzo ważny wpis. Atopowe zapalenie skóry wymaga szczególnej pielęgnacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *