Zioła które bezpiecznie można stosować u niemowląt i małych dzieci

Bez kategorii, Zdrowie i pielęgnacja

Zioła które bezpiecznie można stosować u niemowląt i małych dzieci

Organizm dziecka , w zależności od wieku charakteryzują pewne odrębności fizjologiczne i morfologiczne oraz różnice aktywności metabolicznej i enzymatycznej. Dlatego też bardzo ważny jest właściwy dobór ziół i leków syntetycznych, precyzyjny dobór dawek i ścisłe ich przestrzeganie. Surowce roślinne dla niemowląt powinny pochodzić z kontrolowanych plantacji (wolnych od zanieczyszczeń, metali ciężkich itp.), a ich stosowanie należy zawsze konsultować z lekarzem pediatrą.

Najczęściej stosowane surowce roślinne u niemowląt to: rumianek, koper włoski, anyżek i kminek. Zioła te poprawiają trawienie i ułatwiają usuwanie gazów jelitowych, działają przeciwbólowo i uspokajająco. W leczeniu niemowląt można stosować też prawoślaz lekarski, którego łagodne działanie wykorzystywane jest w stanach zapalnych dróg oddechowych, oraz czarną jagodę, wykorzystywaną przy biegunkach.

popularny blog farmaceutyczny

RUMIANEK POSPOLITY

Napar z koszyczków rumianku jest często jednym z pierwszych napojów (poza mlekiem matki) podawanych noworodkowi. Działa on przeciwzapalnie, rozkurczowo i przeciwbakteryjnie w obrębie przewodu pokarmowego. Dzięki czemu ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia, kolki jelitowe i bóle brzucha. Rumianek to niezastąpiony surowiec w okresie ząbkowania. Wskazane jest wówczas podawanie herbatki rumiankowej w ciągu dnia PO ŁYŻECZCE aby przedłużyć bezpośrednie działanie naparu na zmienione i rozpulchnione dziąsła. Koszyczek rumianku ma również szerokie zastosowanie zewnętrzne. Używa się go do codziennej kąpieli niemowląt, do obmywania podczas przewijania. Dodatkowo w wyprysku alergicznym, pokrzywce, przy świądzie skóry. Świeżo przygotowane napary z rumianku polecane są do przemywania oczu w celach higienicznych i profilaktycznych, pomagają w stanach zapalnych spojówek. Jedynie przeciwskazanie to stwierdzona alergia na ten surowiec.

Wiele mam zastanawia się, czy prawidłowo przyrządza herbatkę (napar z kwiatów rumianku) do picia dla swojego maleństwa:

Składniki:

Kwiaty rumianku ½ lub 1 łyżka stołowa

Woda 1 szklanka

Ewentualnie glukoza do smaku, choć raczej nie polecam i z doświadczenia wiem, że gorzki napar dziecko również wypije (absolutnie nie dosładzamy podczas wzdęć i kłopotów z trawieniem!)

Przygotowanie: Rumianek zalewamy wrzącą wodą. Zaparzamy pod przykryciem 15 minut, co umożliwia przejście związków czynnych do wody. Następnie przecedzamy i studzimy. Napary są bardzo nietrwałe, należy więc każdorazowo przed podaniem przygotować świeży napar.

Rumianek stosuje się od drugiego tygodnia życia.

blog farmaceutki

ANYŻ

Owoce anyżu ze względu na obecny w nich atenol wykazują działanie wykrztuśne i rozkurczowe. Anyż preferowany jest raczej przy wzdęciach, natomiast w nieżytach górnych dróg oddechowych częściej stosuje się koper włoski. Anyż stosowany jest w postaci naparu. Przed zalaniem wrzącą wodą konieczne jest roztarcie owoców anyżu w moździerzu. Podajemy po 1 łyżeczce trzy razy dziennie.

Anyż stosuje się od 3 miesiąca życia.

 

KMINEK LEKARSKI

W lecznictwie stosowane są owoce kminku które wykazują właściwości wiatropędne, przeciwskurczowe, ułatwiające trawienie i przeciwbakteryjne. Kminek uważany jest za najskuteczniejszy lek na wzdęcia. Można nim wzbogacać herbatki z kopru włoskiego i rumianku. Kminek hamuje nadmierny wzrost bakterii w przewodzie pokarmowym zwłaszcza u dzieci. Zawarty w nim olejek eteryczny pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz rozkurcza żołądek i jelita. Owoce kminku zaleca się stosować w formie naparów. Należy jednak pamiętać, by były rozgniecione lub potłuczone bezpośrednio przed użyciem (aby zawarty w nich olejek eteryczny mógł się rozpuścić w wodzie). Jeśli niemowlę karmione jest naturalnie, matka powinna pić napar na godzinę przed każdym karmieniem. W przypadku dzieci karmionych sztucznie dodajemy 50 ml naparu do pokarmu.

Kminek stosuje się też jako środek o działaniu mlekopędnym. W związku z tym zalecany jest dla matek karmiących, które mają zbyt mało pokarmu.

Kminek stosuje się od 3 miesiąca życia.

blog farmaceutki

BORÓWKA CZERNICA ( czarna jagoda)

Owoce czarnej jagody są bardzo przydatnym środkiem w leczeniu biegunek i to już u najmłodszych dzieci. Ich zapierające działanie uwarunkowane jest obecnością garbników. Choć owoce świeże są bardzo zdrowe, jako środek przeciwbiegunkowy wykorzystywane muszą być owoce suszone (w przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny).

Czarna jagoda może być stosowana od 6 miesiąca życia.

 

PRAWOŚLAZ LEKARSKI

Korzeń prawoślazu jest szczególnie przydatny w pediatrii (również ze względu na przyjemny smak). Obecne w surowcu śluzy roślinne pokrywają podrażnioną błonę śluzową i w ten sposób łagodzą kaszel. Dodatkowo związki aktywne w korzeniu upłynniają zalegającą wydzielinę. Co istotne- śluzy ułatwiają maluszkowi wypróżnianie, gdyż zwiększają poślizg i rozluźniają masy kałowe, a to zdecydowanie ułatwia oddanie stolca. Dostępny w aptece syrop prawoślazowy nie może być stosowany u niemowląt ze względu na zawartość etanolu. Podawać więc można odwar, który samodzielnie przyrządza się w domu z surowca (korzenia prawoślazu kupionego w aptece w papierowej torebce).

Odwar z korzenia prawoślazu:

Składniki:

Korzeń prawoślazu 1 łyżka stołowa

Woda 0,5 l

Przygotowanie:

Rozdrobiony korzeń zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na 2/3 godziny, przecedzamy. Część stałą odrzucamy, a płynną doprowadzamy do wrzenia (krótko, kilkadziesiąt sekund). Studzimy i znów przecedzamy. Podajemy dziecku ¼ do ½ filiżanki 3 razy dziennie aż kaszel wyraźnie się zmniejszy.

Prawoślaz lekarski od 6 miesiąca życia.

blog parentingowy

KOPER WŁOSKI

Owoce kopru włoskiego do tej pory powszechnie stosowane były u noworodków i niemowląt. Podobnie jak koszyczek rumianku pobudzają trawienie, perystaltykę jelit. Działają jednak zdecydowanie silniej, a efekt jest dość gwałtowny. Niektórzy pediatrzy uważają, że mogą wręcz wzmagać bolesne skurcze jelit i coraz częściej odchodzi się teraz od stosowania herbatek na bazie kopru podczas niemowlęcych kolek. Koper działa też rozkurczowo i rozrzedza śluz, dzięki czemu znajduje zastosowanie w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny.

Koper włoski od drugiego tygodnia życia.

 

4 komentarze

  1. Wuwunia

    29 listopada 2017 at 18:00

    ja uwielbiam rumiankowy, teraz kupuje oliwkę bebble własnie z nim! 🙂

  2. marta123

    15 maja 2017 at 10:30

    Odkąd Lenka zaczęła uczęszczać do żłobka to co chwile łapie jakieś wirusy 🙁 Stale coś no ale co zrobić 🙁 Poszłyśmy do lekarza i zapisał nam lek Active flora baby , takie kropelki doustne które można podawać w jakimkolwiek napoju. Co prawda nie skutkuje od razu ale widać znaczną różnicę 🙂

  3. Monika

    25 stycznia 2017 at 09:26

    A jakaś herbatka na codzień do podawania? Np przy okazji wspomagająca odporność? słyszałam coś o czarnym bzie, co myślisz? 🙂

    1. Izabela

      25 stycznia 2017 at 21:42

      Na co dzień polecam herbatkę malinową, z dzikiej róży lub jeżówki purpurowej. Jednak nie wcześniej jak po skończeniu 6 miesiąca. Przyznam, że lepiej jest podawać czystą wodę, a herbatkami wspomagać się w okresie przeziębienia. Wówczas również można podać napar z kwiatów bzu czarnego, który działa napotnie i przeciwgorączkowo. Pamiętajmy, zioła mają określone działanie na organizm i trzeba stosować je z umiarem. Jako napój najlepsza jest woda mineralna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *