Jakich porad dotyczących leków i suplementów diety może oczekiwać pacjent od farmaceuty.

LIFESTYLE, Zdrowie i pielęgnacja

Jakich porad dotyczących leków i suplementów diety może oczekiwać pacjent od farmaceuty.

Farmaceuta kształci się, by móc dzielić się wiedzą każdego dnia. Praca aptekarza polega na bezpośrednim kontakcie z ludźmi, by pomóc, doradzić, wybrać najlepszą drogę leczenia. By skierować do lekarza kiedy przypadek tego wymaga. By być wówczas, kiedy pacjent porzebuje natychmiastowej pomocy. Farmaceuta to dużo więcej aniżeli sprzedawca zaordynowanych przez lekarza leków.  Czy wiecie czego jeszcze możecie oczekiwać od aptekarza?

Kierunek farmacja to ciężkie i wymagające studia. Jednak efektywna nauka pozwala przyswoić wiadomości dotyczące budowy chemicznej leków, ich działania, właściwości, zachodzących między cząsteczkami interakcji. To ogrom wiedzy o ziołach, chorobach, anatomii człowieka, pasożytach. Później w trakcie pracy magister farmacji uczestniczy w szkoleniach, by śledzić najnowsze rekomendacje. Dzięki temu farmaceuta to rzetelny doradca, który nie tylko udzieli porady ale też wyjaśni i wytłumaczy.Czasem nawet rozwikła przyczynę nieefektywnej terapii. Zaufaj farmaceucie, a stanie się on Twoim przyjacielem.

Dlaczego do apteki?

Farmaceuta to przede wszystkim kompetentna osoba, której możemy poradzić się w każdej sytuacji.W przeciwieństwie do osób o niewiadomym wykształceniu, udzielających często rad na forach inernetowych. Przyznjacie się sami przed sobą- ile razy tam zaglądaliście? Czy wiecie kto siedzi po drugiej stronie i odpowiada na zadawane pytania? Tego niestety nigdy nie możemy być pewni.

O co pytać w aptece?

Apteka to często miejsce pierwszego kontaktu. Wyobraźcie sobie z życia wziętą sytuację- godzina 18, dziecko zaczyna gorączkować. Zatroskany rodzic ma utrudniony kontakt z lekarzem ze względu na późną porę. Gdzie może się zatem udać? Właśnie do apteki. Farmaceuta doradzi jaki preparatprzeciwgorączkowy zastosować w zależności od wieku dziecka. Jaką podać dawkę w jakich odstępach czasu. Dopyta o inne objawy infekcji, a w razie konieczności poradzi, czy jest potrzebna wizyta u lekarza, czy też można obserwować i odczekać do kolejnego dnia. Farmaceuta powie jak przygotować zaordynowany przez lekarza antybiotyk, poinformuje jak długo i gdzie go przechowywać. Doradzi jak oczyszczak nosekniemowlaka przy katarze, jakich preparatów użyć, by wspomóc organizm w walce z infekcją. To ogromne wsparcie szczególnie w pierwszych miesiącach rodzicielstwa. Korzystajcie z tego kochani, a oszczędzicie sobie nerwów i stresu.

mama farmaceutka

W aptece dowiemy się jak przyjmowaćokreślone leki i suplementy oraz czy można je ze sobą łączyć. Jak uniknąć interakcjimiędzylekowych (bo skutkuje to brakiem skuteczności terapii). Warto więc zawsze informować w aptece o innych, zażywanych aktualnie lekach. To naprawdę może okazać się kluczowe przy doborze właściwego specyfiku. 

Ze względu na ogromny wybór preparatów na rynku pacjenci często są zdezorientowani jaki będzie najlepszy dla ich potrzeb. Tutaj również możemy liczyć na pomoc. Farmaceuta doradzi jaki suplement wybraćpodpowie czym różni się on od pozostałych produktów o podobnym składzie. Często przekona (mimo niejednokrotnie wyższej ceny) do skuteczniejszego preparatu. I proszę nie mylić tego z naciąganiem! Prawda jest taka, że badania dotyczące leków i suplementów to spory wydatek dla producenta. Dlatego też mamy takie rozbieżności cenowe w pozornie podobnych preparatach. Niektóre z nich działają, co jest potwierdzone badaniami, a inne mają jedynie podobny skład. Oczywiście- zdarzają się wyjątki od reguły. Farmacucie zawsze zależy na powodzeniu terapii, skutecznym leczeniu oraz zadowoleniu pacjenta. Dzięki temu wiem, że ludzie nam ufają. Wracają i dziękują, że polecony produkt okazał się skuteczny.

mama farmaceutka

Praca w aptece o codzienna dawka wyzwań ale też ogromna odpowiedzialność. W końcu wydając określony preparat wpływamy bezpośrednio na zdrowie i życie pacjenta. Zawód ten wymaga więc odpowiedniego przygotowania, a tym samym ogromnej wiedzy i kompetencji. Odnoszę jednak wrażenie, że ludzie nie do końca wiedzą na czym polega praca farmaceuty. Boją się pytać, a wątpliwości konfrontują na internetowych forach. Dlatego też postanowiłam wziąć udział w kampanii „Zaufaj mojej wiedzy, jestem farmaceutą”. Mam nadzieje, że tego typu działania zwiększą świadomość wśród społeczeństwa. To cudowna i ogromnie potrzebna akcja, zainicjowana przez firmę Nutropharma. Dziękuję, że mogę się przyłączyć. Kocham swoją pracę i mam nadzieję, że Wy pokochacie farmaceutów i zaczniecie patrzeć na nich z nieco innej perspektywy. 

nutropharma

Koniecznie też zajrzyjcie na profile innych farmaceutów aktywnych w sieci i wspierających kampanię “Zaufaj mojej wiedzy, jestem farmaceutą”: mamabezrecepty, tatafarmaceuta, zosiawinczewska, farmaceutapierwszegokontaktu, medicamenta

A TUTAJ nasza wspólna strona internetowa 🙂

z czym do apteki
Dekoracje świąteczne to mój konik 😉

1 Comment

  1. JOLA

    17 kwietnia 2021 at 07:36

    Polecam żele aloesowe do picia na wzmocnienie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *