SAB SIMPLEX niemiecki specyfik, podobno cudowny lek na kolkę. Analiza leków przeciwwzdęciowych dla niemowląt.

Zdrowie i pielęgnacja

SAB SIMPLEX niemiecki specyfik, podobno cudowny lek na kolkę. Analiza leków przeciwwzdęciowych dla niemowląt.

Temat kolek nie jest nam obcy. Testowaliśmy wszystkie metody i specyfiki. Zaopatrzyłam się w chustę i cały arsenał kropli. W ostateczności najlepsza i tak okazała się suszarka i ciepły kompres na brzuszek. Do tego antykolkowa butelka i „jakoś” się przeżyło. Nie ukrywam jak bardzo wtedy cierpiałam, jak wyglądał nasz dzień i ile siwych włosów mi przybyło. Choć brzmi strasznie, powiedziałam wtedy- „Rozumiem matki, które porzucają własne dziecko”. Bo to akt desperacji, bezradności i psychicznego wyczerpania. Ja dziękuję mężowi za wsparcie, którego  być może one wówczas nie otrzymały…

 

Przyczyna kolki jest słabo rozpoznana. Proponowano wiele teorii, począwszy od niedojrzałości przewodu pokarmowego do problemów z niedożywieniem i przekarmieniem. Ból i płacz niemowlęcia mogą wynikać z nadmiaru wiatrów spowodowanego połykaniem powietrza podczas karmienia lub płaczu.

Na kolkę niemowlęcą powszechnie stosuje się preparaty zawierające w składzie Dimeticon lub Simeticon (dimetikon aktywowany dwutlenkiem krzemu). Są to związki o właściwościach przeciw spienianiu, obniżającymi napięcie powierzchniowe i umożliwiającymi łatwiejszą eliminację wzdęć jelit poprzez odbijanie lub oddawanie gazów.

 

Co znajdziemy w aptece?

Zawiesinę i krople, które różnią się składem i dawką. I tak:

Z substancją czynną jaką jest Dimeticon dostaniemy lek o nazwie Esputicon. Inne preparaty są na bazie Simeticonu:

Espumisan 100  Simetikon 100 mg/ml (Zalecenie: maksymalnie 10 kropli do każdej butelki mleka. Przyjmując więc, że karmień mamy 6 dziecko otrzymuje 240 mg Simeticonu na dobę)

Bobotic forte Simeticon 135mg/ml (Zalecenie: Nie więcej niż 18 kropli na dobę czyli maksymalnie 120 mg Simeticonu)

Infacol Simeticon 40 mg/ml (Zalecenie: Przed każdym posiłkiem należy podać dziecku 0,5 ml zawiesiny, która zawiera 20 mg symetykonu, przy czym dawkę można zwiększyć do 1 ml. Dziecko otrzymuje więc przy 6 karmieniach 240 mg Simeticonu na dobę)

SAB SIMPLEX Simeticon 69,19 mg/ml (Zalecenie: Przed każdym posiłkiem 16 kropli. Przy 6 karmieniach dziecko otrzyma więc prawie 250 mg Simeticonu na dobę)

 

Jak widać, polskie specyfiki jak Espumisan 100 i Bobotic forte są mocniejsze, aniżeli niemiecki Sab Simplex. Stosowane są jednak w nieco mniejszych dawkach jednorazowych, całkowita więc ilość na dobę również jest mniejsza. Co prawda o dawce ostatecznej decyduje lekarz i czasem celowo może ją zwiększyć lub zmniejszyć. Wówczas dziecko jest pod stałą kontrolą pediatry, a więc absolutnie nie można takich decyzji podejmować samodzielnie! Kupując lek bez recepty i bez konsultacji lekarskiej zawsze należy sugerować się zaleceniami w ulotce.

WNIOSEK: Sab Simplex może być stosowany w większych dawkach, co może wpływać na efekt działania.

 

Należy też pamiętać, że każdy lek ma inny skład i nawet jeśli substancja czynna jest ta sama, różnią się one wówczas substancjami pomocniczymi. Środki wypełniające, stabilizujące i inne, które również wchodzą w skład preparatu– mogą wpływać na ostateczny efekt działania.

WNIOSEK Być może to właśnie innowacyjnie dobrane substancje pomocnicze sprawiają, że Sab Simplex działa według niektórych rodziców lepiej od naszych polskich odpowiedników.

 

Niektórzy donoszą, że rzekomo Sab Simplex zawiera alkohol, co z kolei odpowiada za lepszą skuteczność specyfiku. Są to jedynie pomówienia. Przeanalizowałam dokładnie skład i alkoholu nie znalazłam.

W naszym przypadku nie sprawdził się żaden z powyższych specyfików. Wiem jednak z doświadczenia, że rodzice mają swoje wybrane preparaty, które przynoszą u nich najlepsze rezultaty. Często też o Sab Simplex pytają, chcąc wybrać ten najlepszy na świecie specyfik. Doskonale to rozumiem, bo kolka to bezsilność i chęć ukojenia bólu za wszelką cenę. Nie mogę jednak polecać leku i mówić, że na pewno pomoże. Bo czasem niestety tak nie jest…

popularny blog moda dziecięca

20 komentarzy

 1. lola

  8 października 2018 at 18:35

  Hmm…. To że posiada taką samą substancje czynną nie oznacza że jest tak samo skuteczny, ważne jest też rozdrobnienie substancji itd. Np. czemu aspiryna firmy bayer jest najbardziej skuteczna?

 2. Magda

  25 września 2018 at 08:40

  Sab simplex ma dimeticon a nie simeticon

  1. Szymon

   28 grudnia 2018 at 17:06

   Sab Simplex ma w składzie dimeticon + dwutlenek krzemu = simeticon

 3. wyspana mama

  9 sierpnia 2018 at 23:32

  nie sam symeticon jest ważny – substancje pomocnicze w Sab Simplex Pfizer w połączeniu z symeticonem działają cuda (nawet gdy jest do 64mg), od lat sprzedaje Sab Simplex i mogę powiedzieć jedno – jeżeli to rzeczyczywiście kolka to Sab Simplex zawsze pomoże.

  Prowadze infolinie dot. kolki oraz ząbkowania 24H – zapraszam do kontaktu 793502009 oraz na:
  http://wyspanamama.pl/ lub
  http://sabsimplex24h.pl/
  szybki kontakt również na facebooku (wyspana mama)

 4. KArla

  26 lipca 2018 at 17:08

  Dokładnie! Jak kupisz esumisan, Infacol czy Delikol to będzie to dokladnie to samo. U nas jednak sam espumisan nie działął. Lekarka dala Viburcol i dopiero wtedy kolki minely.

 5. Lefax czy Sab simplex oto jest pytanie:)

  28 marca 2018 at 18:33

  No dokładnie! Sab Simplexem się tak wszyscy eksytują, a nie wyróżnia się on niczym szczególnym na tle konkurencyjnych preparatów. Niektóre wręcz prezentuą się korzystniej pod wzgledem stosunku jakości do ceny. Trzeba czytać i się ciagle edukować, żeby nie dawać nabijać sie w butelkę.

  1. KArla

   26 lipca 2018 at 17:08

   Dokładnie! Jak kupisz esumisan, Infacol czy Delikol to będzie to dokladnie to samo. U nas jednak sam espumisan nie działął. Lekarka dala Viburcol i dopiero wtedy kolki minely.

  2. Magdalena

   25 września 2018 at 08:38

   Wyróżnia się tym że nie ma żadnego oleju a to jedt ważne bo niektóre dzieci go nie tolerują tak np mój syn po i mych środkach kolka jest podwójna przez olej.

 6. Matkapolka

  22 marca 2018 at 15:08

  Najtaniej znalazłam Sab simplex na apo-discounter.pl i jest tam skład, w którym faktycznie nie ma alkoholu. Wysyłka kurierem z Niemczech jest tańsza niż w niejednym polskim sklepie internetowym :O

  1. Julia

   27 marca 2018 at 15:42

   Matkapolka
   Bardzo proszę o link ze składem sab somplex bo na tej stronie nie znalazłam dziękuję

   1. toto

    27 marca 2018 at 22:54

    Simeticon (69,19 mg pro 1 ml Tropfen = 25 Tropfen)
    = Dimeticon 350 (64 mg pro 1 ml Tropfen = 25 Tropfen)
    = Siliciumdioxid (5,19 mg pro 1 ml Tropfen = 25 Tropfen)
    Carbomer 974 P
    Citronensäure monohydrat
    Hypromellose
    Natrium citrat
    Natriumbenzoat
    Weitere Bestandteile
    Natrium cyclamat
    Polyethylenglycol-x-stearylether
    Saccharin natrium
    Sorbinsäure
    Himbeer-Aroma, 60373, Haarmann & Reimer
    Vanille-Aroma 200817
    Wasser, gereinigtes

  2. Mama

   6 kwietnia 2019 at 21:06

   Skąd przepraszam? 😂

 7. Karol

  29 stycznia 2018 at 17:57

  Cześć. Mówi tata. Kobitki troszkę przesadzacie. Rozumiem troskę o maleństwo ale:
  1. Symetikon to substancja która się nie wchłania, co oznacza ze w takiej samej postaci się ją wydała jak przyjmuje.
  2. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe tzn. Z kupki ( treści jelitowej) gaz łatwiej się uwalnia.
  3. Dawka- patrz punkt pierwszy-można eksperymentować ale to dalej
  4. Substancje pomocnicze nie wpływają na działanie leku. To tylko baza (nośnik), lub konserwant. Każdy produkt je ma.
  5. Stężenie ma znaczenie. Im wyższe tym działanie pewniejsze. Celowo nie mówię skuteczniejsze ponieważ to że dziecko sie drze w nocy nie oznacza ze ma kolkę, może mieć np. nietolerancję pokarmową lub focha. Z doświadczenie wiem że można pomylić kolkę ze zwykłym bólem brzucha a co ten ból powoduje to i inna sprawa u matki karmiącej a inna u matki butelkującej.
  Dalej to już tylko doświadczenie i eksperymenty. Symetykon działa po dwóch dniach stosowania wiec jeśli po trzech(dla pewności) się nie poprawi, to nie kolka(gazy). Przy takim testowaniu ważne jest aby podawać maxymalne dawki, sumiennie przy każdym karmieniu, to ważne ponieważ symetykon działa miejscowo ( na kupkę nie jelita, patrz punkt 1.) Moim zdaniem kobietki w obawie o dziecko zaniżają dawki lub nie dają preparatu z każdym karmieniem a potem mówią że coś tam nie działa. Postępowanie z symetykonem to jak bycie w ciąży albo się jest albo nie. I to tyle
  Pozdrawiam tata dwóch córek (darły się ale to nie kolka)

 8. kinia

  1 stycznia 2018 at 17:32

  Zgadzam się z Martaf. Sama dość dokładnie przyjrzałam się składom i z tego wszystkiego esputicon jest najlepszy i najskuteczniejszy.

 9. MartaF

  16 listopada 2017 at 07:10

  My używaliśmy esputiconu, nie tylko dlatego, że ma duże stężenie dimetykonu w kropelkach, ale przede wszystkim dlatego, że nie zawiera żadnych dodatkowych świństw w przeciwieństwie do innych produktów – rodzice spójrzcie tylko na skład. Poza tym jeśli 1-2 krople 2x dziennie to za mało dla maluszka można zwiększyć bezpiecznie dawkę i wtedy musi pomóc!

 10. Michał

  24 października 2017 at 10:51

  jak z każdym produktem, nie na wszystkich wszystko działa 🙂 ja kupiłem w niemieckiej aptece z wysyłką do polski, bo przecież nie pojadę 300km po lek. Na szczęście zadziałał a probowaliśmy wszystkiego… mogę więc mówić za siebie, że nam pomógł.

 11. Żaneta

  9 maja 2017 at 20:03

  Ja polecam Sab Simplex
  wyspanamama.pl

 12. Ewelina

  31 stycznia 2017 at 23:35

  Bardzo dziwne bo na espumisanie mam napisane 40 a nie 100 . Espumisan to najgorszy szajs jaki kupiłam.

  1. Izabela

   1 lutego 2017 at 22:31

   Espumisan występuję w postaci kropli w 2 dawkach: 40 i 100. Ja skupiłam się jedynie na tym, który ma większe stężenie substancji czynnej. Słabszej wersji nie brałam pod lupę. Szkoda, żę farmaceuta nie poinformował o innej dawce preparatu. Sama uważam go za skuteczniejszy, szczególnie przy silnych kolkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *