Jaki kwas foliowy

LIFESTYLE, Zdrowie i pielęgnacja

Jaki kwas foliowy

Jaki kwas foliowy powinna suplementować kobieta planująca ciążę? A właściwie czy tylko przyszłe mamy winny uzupełniać jego niedobory? Czy warto decydować się na nowo wprowadzane suplementy, które to obecnie mnożą się jak grzyby po deszczu? Walka o rynek trwa. Trzeźwość umysłu i wiedza zapewni Ci wygraną pozycję.

Post powstał na Waszą prośbę. Wiele wiadomości, zapytań dotyczących witamin dla kobiet planujących ciążę zmotywowało mnie do nowego wpisu. Specjalnie dla Was kochane, abyście w pełni świadome swojego wyboru podejmowały właściwe decyzje.

 

Dla przypomnienia: Rola kwasu foliowego (inaczej witaminy B9) w organizmie:

  • Wpływa na poziom homocysteiny – a zatem zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym,
  • Wspomaga prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, uczestnicząc w produkcji substancji, niezbędnych do jego właściwej pracy, m.in. hormonu szczęścia, czyli serotoniny,
  • Wpływa też korzystnie na poziom innej substancji w mózgu, noradrenaliny, która u osób, żyjących w nieustannym stresie, powoduje trudne do opanowania objadanie się cukrami,
  • Ma też ogromny wpływ na ogólne samopoczucie i nastrój, wspiera funkcje poznawcze, przyswajanie wiedzy i koncentrację,
  • Dzięki niemu lepiej pracują żołądek, wątroba i jelita,
  • Wraz z witaminą B12 uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiega anemii,
  • Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że chroni przed rozwojem nowotworów, szczególnie tych „kobiecych”.

Jak widać- kwas foliowy to jest witaminą o szczególnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu człowieka. Do najważniejszych patologii związanych z niedoborem kwasu foliowego należą: zaburzenia w rozwoju cewy nerwowej, niedokrwistość megaloblastyczna, nasilenie procesów miażdżycowych, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i rozwój niektórych typów nowotworów.

Głównym źródłem kwasu foliowego i jego pochodnych dla człowieka jest pokarm. Niewielkie jego ilości syntetyzuje mikroflora jelitowa. Bogatym źródłem folianów w codziennej diecie człowieka są surowe i mrożone warzywa liściaste (głównie sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka), a także bób, zielony groszek, pomidory, buraki, orzechy, słonecznik, pełne ziarna zbóż, owoce cytrusowe i inne. Cennym źródłem folianów są również wątroba, drożdże, jaja, sery. Niewielką zawartość kwasu foliowego i jego pochodnych mają mięso, mleko i produkty mleczne.

jaki kwas foliowy wybrać

Kwas foliowy i jego pochodne są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych (zwłaszcza promieni UV) oraz pH środowiska. W czasie przechowywania produktów żywnościowych foliany ulegają utlenianiu do postaci gorzej przyswajalnych. Zatem jedynie świeże warzywa, owoce zerwane tego samego dnia zapewniają odpowiednią dawkę tej witaminy. Skutkuje to tym, że naturalne foliany są w Polsce spożywane w niedostatecznych ilościach, co jest przyczyną występowania wrodzonych wad cewy nerwowej u noworodków, rozwoju miażdżycy, chorób układu nerwowego i nowotworów.

Najlepiej przyswajalny (w 100%) jest jednak syntetyczny kwas foliowy stosowany do wzbogacania żywności i suplementacji. Bioprzyswajalność folianów w porównaniu z syntetycznym kwasem foliowym jest nawet o połowę mniejsza i zależy od wielu czynników. To jednak czysta chemia- nie będę zatem Wam tego tłumaczyć. Takie są fakty, tak mówią badania i tego będę się trzymać. Co ważne- kwas foliowy i jego pochodne właściwie nie wykazują działania toksycznego na organizm człowieka. Spożywanie nadmiernej jego ilości (np. 15 mg dziennie) może tylko czasami wywoływać alergiczne odczyny skóry oraz zaburzenia układów pokarmowego i nerwowego.

Czy więc ważne jest jaki preparat wybierzemy? Owszem. Przede wszystkim ważne, aby był to lek, a nie suplement diety. Zgadzam się- nie każdy suplement jest zły. Sama kupując suplement diety sprawdzam producenta takiego preparatu – dla mnie osobiście bardzo ważne jest to czy jest to producent polski, europejski czy spoza UE. Wiele z nich szczerze rekomenduję, jednak w tym przypadku nie mam wątpliwości. Folik posiada naukową charakterystykę substancji, dane dotyczące badań jakościowych, toksykologicznych, farmakologicznych, przedklinicznych i klinicznych, bezpieczeństwa stosowania, skuteczności terapeutycznej oraz trwałości. Suplementując Folik mamy więc pewność, że dostarczamy odpowiednią dawkę witaminy B9, że biodostępność zawartych w tabletce folianów jest wystarczająca, co z kolei zapewnia uzupełnienie niedoborów w organizmie. Zyskujemy więc gwarancję bezpieczeństwa stosowania oraz zdrowie nasze i naszych dzieci. 

jaki kwas foliowy jest najlepszy

Na zlecenie marki Gedeon Richter wykonano w tym roku badania, które to potwierdziły, że ponad 80% pań zgadza się ze stwierdzeniami dotyczącymi kwasu foliowego mówiącymi o tym, że:

  • zapobiega on uszkodzeniu cewy nerwowej płodu (89%)
  • jego niedobór może wpłynąć negatywnie na płód (87%)
  • powinno się go zażywać przed zajściem w ciążę (84%)

Bardzo się cieszę, że tak wiele kobiet ma świadomość konieczności suplementacji kwasu foliowego. Oby tak dalej drogie mamy! Jestem z Was dumna 🙂

5 komentarzy

  1. przegladtowarow.com

    24 czerwca 2018 at 18:42

    Możliwe efekty działania wydają się być bardzo zachęcające, ale na czym oparty jest skład produktu Titan Gel? Dlaczego może on zapewnić aż takie efekty? Skład produkty to przede wszystkim naturalne wyciągi roślinne. Przyznać trzeba rację temu, że sam żel oparty jest w zasadzie tylko i wyłącznie o naturalne składniki. http://przegladtowarow.com/srodek-powiekszenie-penisa-titan-gel-opinie-uzytkownikow-polsce.html Powiększył się przede wszystkim obwód członka, co skutkuje zachwytem partnerki, a jak wiecie zadowolona babka to prawdziwe szczęście. Polecam każdemu. Żadnych efektów ubocznych, czuję się lepiej niż kiedykolwiek! – Artur, 22 lata. Czy stosowanie preparatu Titan Gel jest skutecznym rozwiązaniem na powiększenie penisa? Nasza opinia. Titan Gel przynosi trwałe rezultaty.

  2. monika

    9 października 2017 at 19:01

    my z mężem przymierzamy się do powiększenia rodziny, dziś po wizycie u lekarza też mi doradził kwas foliowy, w aptece dostalam Fiolik jako skuteczny lek.

  3. Rita

    19 września 2017 at 08:28

    też biorę te witaminy z folika 🙂 nie lubię przesadzonych składów, w ciąży uważam więcej nie znaczy lepiej

  4. Natalia

    19 sierpnia 2017 at 21:58

    Mi lekarz zalecił spożywanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciąże. Tak też uczyniłam ale znam kobiety które nie stosowały takiej suplementacji w ciąży.

  5. maslana

    19 sierpnia 2017 at 20:39

    Mój ulubiony, brałam w dwóch ciążach i jak karmiłam piersią też jeszcze przyjmowałam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *