SUPLEMENTACJA PRZED, W TRAKCIE I PO CIĄŻY

Ciąża, Czas przygotowań, Zdrowie i pielęgnacja

SUPLEMENTACJA PRZED, W TRAKCIE I PO CIĄŻY

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Niezwykły, wyjątkowy, jednak też bardzo obciążający i wymagający dla organizmu przyszłej mamy. Do ciąży należy się dobrze przygotować bo to właśnie od mamy nasze maleństwo czerpie absolutnie wszystkie składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. I choć każda z nas słyszała o suplementacji kwasu foliowego, to często nasz organizm potrzebuje wsparcia i uregulowania poziomu również innych składników, które ogrywają ważne funkcje szczególnie przed poczęciem. Wynika to z szybkiego tempa życia, stresu, spożywania używek takich jak np. kawa, nie zawsze właściwie zbilansowanych posiłków oraz wieku przyszłej mamy. W dzisiejszych czasach kobiety kształcą się, robią karierę, a na dzieci czas przychodzi koło trzydziestki. Oprócz właściwego odżywienia organizmu przed, w trakcie i po ciąży, pamiętajmy też o dobrych suplementach jak Pregna Start, Pregna Plus i Pregna DHA. To właśnie nim chciałabym się dzisiaj przyjrzeć.

O tym, co powinien zawierać suplement przeznaczony dla kobiet w ciąży decyduje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP). Dlaczego? Ponieważ taki produkt jest zgodny z aktualną wiedzą, a tym samym posiada niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki czynne w odpowiednich ilościach. Najnowsze rekomendacje dotyczą żelaza, kwasu foliowego, witaminy D, kwasu DHA i jodu. Dodatkowo, rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią jasno- obecność innych mikroelementów, witamin i substancji czynnych, w suplementach dla kobiet ciężarnych nie jest rekomendowane.Wynika to z braku badań, które jednoznacznie potwierdziłyby korzyści wynikające z ich stosowania, a mało tego- mogą one wręcz wywoływać niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Jak więc wybrać najlepszy suplement? Należy dokładnie przeanalizować skład. Zarówno pod względem obecności odpowiednich składników jak i ich postaci, ilości i sposobu pozyskania . I choć dla mnie to prosta i rutynowa czynność, wiem ile potrafi przysporzyć kłopotu. Przychodzę dzisiaj z pomocą, by nikt nie miał wątpliwości.

Zacznę od kobiet w ciąży.Z moich obserwacji wynika, że właściwie już kiedy tylko dowiadujemy się o ciąży, kierujemy się do apteki po właściwy suplement. W jego wyborze często prosimy o pomoc farmaceutę. Jesteśmy też świadome jak duży wpływ na zdrowie dziecka mają spożywane przez nas produkty, a zgodnie z PTGiP kobieta w ciąży powinna dodatkowo (oprócz właściwej diety) dostarczać do organizmu 5 składników w odpowiednich ilościach. 

Kwas foliowy, folian, a może witamina B9? Otóż witamina B9 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który naturalnie (w warzywach) występuje jako folian. Przed wejściem do krwiobiegu układ trawienny przekształca folian w biologicznie aktywną formę- 5-MTHF. W takiej postaci odgrywa kluczową rolę we wzroście tkanek matczynych i pomaga w prawidłowej syntezie aminokwasów. Niedobór kwasu foliowego może być czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Aby uprościć- ważne by suplement zawierał 2 formy kwasu foliowego, w tym biologicznie dostępną formę folianu – L-metylofolian wapnia, która jest łatwiej i szybciej przyswajana. Ilość  rekomendowana dla kobiet w ciąży to 0,4-0,8 mg/dobę. Ilość  w preparacie Pregna Plus to 0,6 mg (w tym 0,2 mg L-metylofolian wapnia).

Żelazo może mieć postać lepiej lub gorzej przyswajalną, dlatego z reguły też zaleca się przyjmowanie preparatów z witaminą C, która Fe (III) redukuje do biodostępnej formy (II). Na wchłanianie żelaza wpływa też wiele innych czynników, między innymi składniki naszej diety (o czym nie zawsze wiemy i nieświadomie zmniejszamy biodostępność tego pierwiastka). Żelazo ogrywa ważna rolę, gdyż bierze udział w produkcji czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. Dlatego rozwiązaniem może być forma chelatowa żelaza, którego wchłanianie nie jest zależne od czynników pokarmowych – pH soku żołądkowego oraz obecności fitynianów, czy też innych czynników. Rekomendowana ilość  przez PTGiP do 30 mg/dobę. W Pregna Plus obecny jest diglicynianu żelaza (II) w postaci chelatu, który charakteryzuje się wysoką biodostępnością i dobrą tolerancją ze strony przewodu pokarmowego. 

DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy to jeden z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie może być naturalnie syntezowany w organizmie– musimy dostarczać go z zewnątrz (wraz z pożywieniem lub w postaci suplementu). DHA to podstawowy budulec mózgu dziecka. Przyczynia się też do utrzymania prawidłowego widzenia. Źródłem DHA mogą być tłuste ryby morskie, owoce morza i algi morskie. To właśnie z nich pozyskiwany jest olej w celu produkcji kapsułek. Najbardziej istotne jest jednak pochodzenie ryb ze względu na ryzyko zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Powinny one pochodzić z czystych wód, a pozyskany olej powinien być właściwie oczyszczony. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w okresie ciąży zaleca się przyjmować co najmniej 200 mg DHA dziennie, niemniej jednak przy niskim spożyciu ryb i DHA z innych źródeł zaleca się większe ilości DHA. U kobiet z czynnikami ryzyka porodu przedwczesnego zaleca się 1000 mg na dobę. Pregna DHA zawiera 300 mg DHA w jednej kapsułce z oleju oczyszczonego przy użyciu technologii PureMaxTM(co oznacza olej ze zminimalizowaną ilością zanieczyszczeń oraz zminimalizowany charakterystyczny smak i zapach oleju z ryb). Suplementacja kompleksowa, czyli połączenie Pregna Plus wraz z Pregna DHA, pozwala na dostosowanie DHA do aktualnych potrzeb kobiety bez rezygnacji z małych kapsułek, które są tak ważne dla przyszłych mam. 

Witamina D jest ważna ze względu na fakt, że większość badań wykazała jej korzystny wpływ na przebieg ciąży, gdyż pomaga w prawidłowym wchłanianiu oraz wykorzystywaniu wapnia i fosforu. Zalecana ilość to 1500 -2000 IU wit. D/dobę. W Pregna Plus obecna w ilości  2000 IU.

Jod. W trakcie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na  ten pierwiastek. Jod pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy oraz we właściwym funkcjonowaniu tego gruczołu. Dodatkowo przed 20 tygodniem ciąży płód korzysta wyłącznie z hormonów tarczycy matki, ponieważ nie może ich jeszcze samodzielnie wytwarzać. Rekomendowana ilość  to 150 – 200 mcg/dobę.W Pregna Plus zawartość jodu to 200 mcg.

Jak widać liczy się nie tylko obecność konkretnych składników czynnych ale też ich postać, sposób pozyskania, a także odpowiednia zawartość. Bardziej obszerny skład nie znaczy lepszy i należy mieć to na uwadze podczas wyboru właściwego suplementu. Preparatami rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników dla wszystkich kobiet ciężarnych są Pregna Plus  i Pregna DHA (jako uzupełnienie DHA dając też możliwość indywidulanego dostosowania ilości w zależności od potrzeb i diety). Kompleksowa suplementacja zawierająca najważniejsze i rekomendowane składniki, wpływające na zdrowie mamy, prawidłowy przebieg ciąży oraz zdrowie narodzonego dziecka.

Co przed ciążą? Wiem z pracy zawodowej jak mało przyszłych mam sięga po preparaty przeznaczone dla kobiet planujących ciążę (za wyjątkiem czystego kwasu foliowego). Jednak to właśnie prawidłowe przygotowanie organizmu do ciąży zapewnia jej prawidłowy przebieg oraz właściwe wzrastanie płodu w macicy.Niski poziom  folianów może być czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Tylko prawidłowy poziom witaminy D3 u matki warunkuje jej prawidłowy poziom u dziecka. Dla utrzymania prawidłowej płodności dobrze jest stosować dietę bogatą w cynk oraz witaminy z grupy B. Zgodnie z rekomendacją PTGiP, suplement PREGNA START ze względu na właściwie dobrany skład, dedykowany jest dla kobiet planujących ciążę. Dodatkowobezpieczny jest też we wczesnej ciąży, kiedy to o błogosławionym stanie jeszcze nie wiemy.

Czy ja sama suplementowałam się przed ciążą? Tak. I to dokładnie pół roku przed poczęciem. Dodatkowo w ciąży, kontynuując suplementację Pregna Plus i Pregna DHA, moje wyniki badań były zawsze wzorcowe i nie wymagały stosowania innych, dodatkowych preparatów. Oczywiście w ciąży starałam się też jeść zdrowo, a moja dieta była bogata w warzywa i owoce. Nie ukrywam jednak, że wcześniej bywało różnie. Wynikało to z pełnoetatowej pracy, braku czasu, dużej ilości obowiązków i stresu. Myślę też, że problem ten dotyczy obecnie dużej ilości młodych kobiet, a ich edukacja i większa świadomość pozwoli cieszyć się zdrowym potomstwem.

Chciałabym też zaznaczyć, że na samym początku ciąży dużo przytyłam (około 5 kg) co wynikało z zajadania mdłości. I to dosłownie- jadłam, by zniwelować nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej i żołądku, bo mdłości uniemożliwiały mi pracę. Obecnie na rynku mamy specjalistyczny produkt w formie gumy do żucia z imbirem (Pregna VOMI), który pomaga łagodzić dyskomfort w postaci mdłości związanych z ciążą, a dodatkowo zawiera też magnez i wit. B6 (zmniejszając tym samym uczucie zmęczenia i znużenia). Postać gumy do żucia pozwala też na wchłanianie substancji czynnych już w jamie ustnej.

Okres karmienia piersią również wymaga dobrej diety. Nie tylko po to, by pokarm mamy był pełnowartościowy, ale też by kobiecy organizm miał możliwość regeneracji po porodzie.  Zaleca się, aby, kobiety karmiące suplementowały podobnie jak w okresie ciąży kwas foliowy, witaminę D3, kwasy DHA, Jod oraz żelazo. Korzystnie jest zatem również po ciąży, przez cały okres laktacji kontynuowanie przyjmowania preparatów Pregna Plus oraz Pregna DHA.Pamiętajmy, że kobiece mleko jest bogate we wszystko to czego potrzebuje dziecko. Jednak dziecko czerpie te składniki z matczynego wnętrza, a ich niewystarczająca ilość może odbić się na zdrowiu i wyglądzie mamy. Zatem karmienie piersią niesie szereg korzyści dla matki i dziecka jednak konieczna jest właściwa dieta i suplementacja. 

PODSUMOWUJĄC: 

Marka Pregna wspiera kobiety na każdym etapie: od planowania przez prowadzenie ciąży po okres karmienia piersią. Pregna Start, Pregna Plus i Pregna DHA są produktami Rekomendowanymi przez PTGiP:

Pregna Start zawiera kompozycję starannie dobranych składników odżywczych dla kobiet planujących ciążę.

Pregna Plus jest przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz karmiących mam zawierający składniki o udowodnionym działaniu, które wpływają na zdrowie mamy i dziecka.

Pregna DHA jest również suplementem zarówno dla kobiet w ciąży jak i mam karmiących. Jego stosowanie jest bardzo istotne, gdyż układ nerwowy maluszka kształtuje się już od pierwszych tygodni ciąży, dlatego tak istotna jest podaż DHA od początku ciąży, aż do końca karmienia piersią.

Pregna VOMI to produkt w formie gumy do żucia dla kobiet odczuwających dyskomfort w postaci mdłości podczas ciąży. To pierwszy i jedyny na rynku produkt w takiej formie z zawartością imbiru, który pomaga na mdłości związane z ciążą. 

5 komentarzy

 1. Aborcja Czechy

  13 maja 2022 at 12:19

  Super, koniecznie wykorzystam. Suplementy to ważna rzecz 🙂

 2. Stonva

  23 listopada 2021 at 10:16

  Bardzo fajne suplementy dla przyszłej mamy, w zasadzie mają wszystko czego potrzeba.

 3. Phamily

  25 maja 2021 at 20:14

  Pełna zgoda, wszystko co najważniejsze zostało wymienione.

 4. Magda

  17 kwietnia 2021 at 07:35

  Ja używałam colostrum

 5. Odlotowelampy

  30 marca 2021 at 12:00

  Ja także suplementowałam podczas ciąży. Bardzo pomocne zestawienie. Super blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *